Pamiętacie jeszcze jaki system mieliście na swoich komputerach 19 lat temu? Jest duża szansa, że w okolicach roku 2013 pecety większości użytkowników w Polsce pracowały pod kontrolą Windows 7, a być może nadal Windows XP. Tymczasem po orbicie Marsa jeszcze do niedawna krążył Windows 98.
Mars Express to sonda wystrzelona i zarządzana przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA). Od 2003 roku dostarczyła naukowcom potężnej ilości danych o Czerwonej Planecie. Pozyskane z niej w 2018 roku dane radarowe wskazały na obecność zbiornika ciekłej wody pod warstwami lodu i pyłu w okolicach południowego bieguna Marsa.
Jednym z głównych źródeł pozyskiwania danych z sondy Mars Express jest radar o nazwie MARSIS (Mars Advanced Radar for Subsurface and Ionospheric Sounding). To właśnie z myślą o uzyskiwaniu za jego pomocą odczytów o lepszej jakości przeprowadzono niedawno aktualizację oprogramowania pamiętającego jeszcze czasy Windows 98.
Zaktualizowane oprogramowanie MARSIS pozwala zebrać do pięciu razy więcej danych za jednym przelotem, a ich jakość również ulegnie znaczącej poprawie
Mars Express wysyła fale radiowe o niskiej częstotliwości w kierunku Marsa za pomocą anteny o długości 40 metrów. Większość tych fal odbija się od powierzchni planety, ale znaczne ilości przechodzą przez skorupę i są odbijane głębiej między warstwami różnych materiałów.
Badając odbite sygnały, naukowcy mogą odtworzyć dokładną strukturę i skład gleby pod powierzchnią Marsa do głębokości nawet kilku kilometrów. Dzięki temu poznają nie tylko grubość, ale również skład polarnych czap lodowych oraz właściwości skał wulkanicznych i osadowych.
Czytaj też: Europejska Agencja Kosmiczna ma plan ocalenia ludzkości przed asteroidą
W niektórych branżach czas życia systemów operacyjnych jest dużo dłuższy. Jeszcze do niedawna można było natknąć się na sieci popularnych bankomatów pracujące pod kontrolą wysłużonych wersji Windows, odpowiednio dostosowanych do tych urządzeń. W energetyce czy przemyśle kosmicznym niesprawdzone nowości to nie zawsze najlepsze rozwiązanie.