Opracowany przez zespół chińskich naukowców nowy klej supramolekularny może się pochwalić mocną przyczepnością nawet w ekstremalnych temperaturach sięgających od -196 do 200 stopni Celsjusza. Mało tego, można go w razie potrzeby rozłożyć na części i ponownie wykorzystać bez utraty wytrzymałości.
Klej należy do kategorii supramolekularnych, a to oznacza, że składa się na niego kilka składników, które są specjalnie zaprojektowane do łączenia się w silne wiązania w procesie utwardzania. Jednym z nich jest cząsteczka w kształcie pierścienia zwana eterem koronowym, która może owijać się wokół drugiego składnika.
Drugim składnik stanowi niewielka proteina produkowana przez bakterię. Po połączeniu tych elementów i podgrzaniu mieszaniny eter koronowy ściśle przylega do powierzchni białka, wzmacniając wiązanie za sprawą interakcji molekularnych. Zespół naukowców określił to mianem spawania molekuł w jedno silne połączenie.
Rozwiązanie przetestowano klejąc ze sobą dwie metalowe płyty. Okazało się, że takie łączenie wytrzymuje do 22 megapaskali naprężenia ścinającego
Jeszcze bardziej imponującym osiągnięciem jest utrzymanie wysokiej wytrzymałości połączenia nie tylko w temperaturze pokojowej, ale również w bardzo niskiej i wysokiej temperaturze (od -196 do 200 stopni Celsjusza). Badania wykazały obiecujące wyniki również na innych materiałach, a nawet pod wodą.
Czytaj też: Jemioła nie tylko do całowania. Z rośliny można pozyskać przydatny klej
Naukowcy są przekonani, że ciasne molekularne wiązania usuwające wodę z białka powodują, że gdy temperatura spada, nie mogą tworzyć się kryształki lodu, jak to często bywa w przypadku innych klejów. Może to również pomóc wyjaśnić, dlaczego substancja tak dobrze działa również pod wodą.
Opracowany klej supramolekularny może być szczególnie przydatny w przypadku przedmiotów, które będą narażone na duże wahania temperatury podczas użytkowania. Z pewnością znajdzie więc swoje zastosowanie między innymi w przemyśle kosmicznym. Co ciekawe, naukowcy mają też metodę na luzowanie połączeń i ponowne użycie substancji.