Baterie sodowo-jonowe postrzegane są jako tańsza w produkcji alternatywa dla akumulatorów litowo-jonowych. Ich słabym punktem pozostawała do tej pory możliwość stabilnej pracy w różnych temperaturach. Być może na horyzoncie pojawiło się rozwiązanie, które przy okazji poprawy stabilizacji zwiększa też ich gęstość energetyczną o nawet 15%.
Ekipa badaczy skupiona wokół Moskiewskiego Uniwersytetu Państwowego im. M.W. Łomonosowa oraz Instytutu Nauki i Techniki Skolkovo testuje nowy materiał w postaci proszku z fluorku fosforanu sodu i wanadu w katodzie akumulatora. Jego szczególna struktura krystaliczna, zapewnia rekordowo wysoką zdolność magazynowania energii.
Nowy materiał zapewnia od 10 do 15% większą gęstość energetyczną w porównaniu do standardowych baterii tego typu. Podnosi również stabilność pracy akumulatorów sodowo-jonowych w zmiennych warunkach atmosferycznych. Odkrycie ekspertów może pomóc utorować drogę do tańszej i bardziej ekologicznej alternatywy.
Ceny litu w ciągu ostatniego roku wzrosły już pięciokrotnie. Dodatkowo pozyskiwanie litu wymaga dużego nakładu czasu, pieniędzy i jest mało przyjazne dla środowiska
Wyniki swoich badań Rosjanie opublikowali na łamach czasopisma naukowego Nature Communications. Baterie sodowo-jonowe działają na tej samej zasadzie co akumulatory litowo-jonowe. Pomiędzy katodą i anodą znajduje się elektrolit, przez który przemieszczają się elektrony.
Wspomniany wcześniej materiał poza sproszkowaniem poddano również odpowiedniej konfiguracji na poziomie atomowym. Eksperyment z wykorzystaniem nowej baterii sodowo-jonowej przeprowadzono na akumulatorze w formie kapsułkowej, stosowanej zazwyczaj w małych przenośnych urządzeniach.
Czytaj też: Możemy „zatrudnić” bakterie do produkcji paliwa o rekordowej wręcz gęstości energetycznej
O ile odkrycie rosyjskich naukowców brzmi obiecująco, obecna sytuacja geopolityczna niestety mocno utrudnia prowadzenie dalszych badań. Rosja została objęta sankcjami po agresji na Ukrainę. Instytut Nauki i Techniki Skolkovo znalazł się na liście instytucji objętych ograniczeniami.