NASA wybrało firmę Microchip Technology do opracowania nowego procesora do wykonywania obliczeń lotów kosmicznych. Obecne komputery do lotów kosmicznych zostały opracowane prawie 30 lat temu, a przyszłe misje NASA wymagają znacznie większych możliwości obliczeniowych i niezawodności.
W ramach kontraktu o wartości 50 mln dolarów Microchip Technology dostarczy NASA procesor HPSC (High Performance Spaceflight Computing), który umożliwi komputerom statków kosmicznych wykonywanie obliczeń do 100 razy szybciej niż dzisiejsze najnowocześniejsze komputery kosmiczne.
Microchip zaprojektuje, wyprodukuje i dostarczy NASA nowy procesor w ciągu najbliższych trzech lat. Platforma ma wykorzystywać sieć Ethernet, zaawansowaną sztuczną inteligencję, uczenie maszynowe, oferując jednocześnie bezprecedensowy wzrost wydajności, odporność na awarie i wysokie bezpieczeństwo przy niskim zużyciu energii.
Procesor mógłby być potencjalnie wykorzystywany w komercyjnych systemach na Ziemi, które wymagają podobnych krytycznych potrzeb obliczeniowych, jak misje kosmiczne
Ze względu na oszczędność energii i zwiększoną wydajność obliczeniową nowy procesor NASA przyniesie korzyści w wielu obszarach operacji lotów kosmicznych, w tym podczas ekstremalnego lądowania w terenie, zarządzania stanem pojazdu, zautomatyzowanego naprowadzania czy nawigacji i kontroli.
Czytaj też: Ingenuity miał latać kilka tygodni, a na Marsie przetrwał ponad rok. NASA szykuje kolejne
Jednym z systemów komputerowych używanych dzisiaj w NASA jest komputer pokładowy firmy Honeywell. Został pierwotnie opracowany do użytku w samolotach Boeing 787. Wykorzystuje go obecnie kapsuła wielokrotnego użytku Orion. O ile Microchip Technology nie jest dużym graczem na rynku procesorów, na pewno ma do tego stosowne kompetencje.
Warto pamiętać, że elektronika statku kosmicznego będzie poddana zupełnie innym warunkom pracy niż na Ziemi, chociażby ze względu na promieniowanie kosmiczne.