Z fabryk TSMC wyjechały właśnie pierwsze układy N3E, czyli układy stworzone z wykorzystaniem drugiej generacji 3-nm procesu technologicznego. Zamówienie na nie złożyła firma Alphawave, zlecając TSMC wyprodukowanie układów ZeosCore100, o których słyszycie zapewne pierwszy i tym samym ostatni raz, jako że to półprzewodniki o profesjonalnym zastosowaniu.
Pierwsze układy N3E wyprodukowane. Dla TSMC to dopiero początek
Z tego co wiemy, w ciągu najbliższych trzech firma TSMC zamierza wprowadzić pięć technologii procesowych klasy 3nm, ale w rzeczywistości konsumenci nadal czekają na to, aby położyć swoje rączki na układach 3-nm pierwszej generacji. Pierwszą okazję ku temu zapewni nam Apple, więc śmiało możemy powiedzieć, że ulepszona 3-nm technologia to dla nas raczej pieśń przyszłości. Tradycyjnie jako ulepszony oryginał, druga generacja N3E będzie charakteryzować się ulepszonym oknem procesowym, co oznacza szybszy czas do uzyskania produktu, zwiększone plony, wyższą wydajność i niższą moc.
Czytaj też: Rosja próbuje się uniezależnić. Ambitne plany dotyczą półprzewodników
Oczekuje się, że N3E zostanie przyjęty znacznie szerzej niż podstawowy 3-nm proces, ale jego masowa produkcja ma rozpocząć się dopiero w połowie lub trzecim kwartale 2023 roku, czyli około rok po tym, jak TSMC zainicjuje produkcję wielkoseryjną (HVM) z wykorzystaniem swojego węzła produkcyjnego N3. W następnych latach firma TSMC ma zamiar zaoferować trzy kolejne węzły klasy 3nm – zorientowany na wydajność N3P, N3S dla układów wymagających dużej gęstości tranzystorów oraz N3X dla układów, od których oczekuje się najwyższej wydajności.