Reklama
aplikuj.pl

Teleskop Webba odkrył skład chemiczny atmosfery egzoplanety WASP-39 b

skład chemiczny atmosfery egzoplanety WASP-39 b

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba należący do NASA odkrył właśnie skład chemiczny atmosfery egzoplanety. To ogromne i znaczące osiągnięcie, zważywszy na pozycję planety oraz sam fakt, że dokonał tego teleskop.

Skład chemiczny atmosfery egzoplanety WASP-39 b przestał być tajemnicą

Dzięki analizie danych z łącznie czterech instrumentów Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba, naukowcy byli w stanie określić skład chemiczny atmosfery egzoplanety WASP-39 b, która znajduje się całe 700 lat świetlnych od Ziemi. Nastąpiło to kilka miesięcy po tym, jak ten sam teleskop wykrył sygnaturę pary wodnej w atmosferze planety, a następnie dwutlenek węgla. Teraz teleskop zbadał tę ostatnią planetę znacznie bardziej szczegółowo, malując pełny obraz całego składu jej atmosfery.

Czytaj też: Czy można wykorzystać pioruny do magazynowania energii?

Analizując dane z czterech instrumentów, zespół astronomów był w stanie skomponować kompletny profil molekularny i chemiczny planety, a w tym oznaki aktywnych reakcji chemicznych. Teleskop spisuje się więc wzorowo, bo jednym z jego głównych celów była właśnie bardziej szczegółowa analiza atmosfer egzoplanet niż kiedykolwiek wcześniej w nadziei na potencjalne odnalezienie światów, które mogłyby (lub już wspierają) życie.

Stwierdzono, że WASP-39 b zawiera dwutlenek siarki, dwutlenek węgla, tlenek węgla, parę wodną, sód i potas. Tymczasem metan i siarkowodór nie zostały wykryte. Jest to nie tylko pierwsza detekcja dwutlenku siarki w atmosferze egzoplanety, ale także pierwszy bezpośredni znak aktywnej chemii na egzoplanecie, ponieważ cząsteczka ta powstaje w wyniku reakcji chemicznych wywołanych przez światło gwiazdy-gospodarza.