Reklama
aplikuj.pl

Jak wyglądał wczesny wszechświat? Świeże spojrzenie dostarcza nowych informacji

kosmos

Zespół naukowców kierowany przez przedstawicieli Uniwersytetu w Cambridge dostarczył nowych informacji na temat tzw. kosmicznego świtu wszechświata.

Chodzi o wczesne etapy jego istnienia, kiedy to uformowały się pierwsze gwiazdy i galaktyki. Astronomowie wykorzystali dane z indyjskiego radioteleskopu SARAS3, aby przeanalizować ten okres i oszacować limity masy oraz energii wyjściowej dla pierwszych gwiazd i galaktyk.

Czytaj też: Misja Artemis 1 trwa. Statek kosmiczny Orion z powodzeniem dokonał najważniejszego

Ich wirtualna podróż była naprawdę imponująca, ponieważ cofnęli się do okresu sprzed około 200 milionów lat po Wielkim Wybuchu. Skupiając się na wodorze, a w zasadzie jego brakach w pewnych okolicznościach, zyskali możliwość określenia tego, jak wyglądały pierwsze galaktyki.

Spoglądając na wczesny wszechświat astronomowie „cofnęli” się do okresu sprzed 200 mln lat po Wielkim Wybuchu

Publikacja zamieszczona na łamach Nature Astronomy stanowi istotne źródło informacji na temat wczesnej ewolucji kosmosu. Zebrane dane mogą się również okazać przydatne w kontekście spoglądania jeszcze głębiej w przeszłość. A im bliżej Wielkiego Wybuchu, tym łatwiej będzie w ogóle zrozumieć przebieg tych wydarzeń.

Czytaj też: Odtworzył wszechświat w świecie Minecrafta. Niezwykły wyczyn nastolatka

Nasza analiza wykazała, że sygnał wodoru może nas informować o populacji pierwszych gwiazd i galaktyk. Nasze badania nakładają ograniczenia na niektóre kluczowe właściwości pierwszych źródeł światła, w tym masy najwcześniejszych galaktyk i wydajność, z jaką te galaktyki mogą tworzyć gwiazdy. Zajmujemy się również kwestią tego, jak wydajnie źródła te emitują promieniowanie rentgenowskie, radiowe i ultrafioletowe.

wyjaśnia Anastasia Fialkov z Instytutu Astronomii w Cambridge