Reklama
aplikuj.pl

Naukowcy chcą odmienić filtry przeciwsłoneczne. Zadbamy o skórę i o planetę

Filtry przeciwsłoneczne w aktualnej formie z jednej strony mogą być uporczywe w nakładaniu, a z drugiej szkodzą środowisku. Z tym właśnie mają zawalczyć naukowcy z São Paulo Research Foundation.

Filtry przeciwsłoneczne szkodzą przyrodzie, a mogą być znacznie bardziej uniwersalne

Naukowcy z FAPESP postanowili upiec dwie pieczenie na jednym ogniu, opracowując coś, co zrewolucjonizuje filtry przeciwsłoneczne, bo unikalny na skalę światową produkt, który jest zarówno przyjazny w użyciu, jak i nie szkodzi naszej planecie. Wykorzystali do tego naturalną cząsteczkę występującą w ziołach, takich jak szałwia i mięta pieprzowa, której niewielka ilość została dodana do maści, a wtedy jego współczynnik ochrony przeciwsłonecznej został zwiększony o 41%.

Czytaj też: Kroniki Myrtany będą jeszcze lepsze! Masa nowej zawartości

Ta cząsteczka jest polifenolowym przeciwutleniaczem i ma właściwości przeciwwirusowe, przeciwzapalne, immunomodulujące, antybiotyczne i przeciwnowotworowe. To sprawia, że jej domieszka do maści nie tylko czyni z niej filtr słoneczny, ale też kosmetyk przeciwstarzeniowy. Toruje to drogę do tworzenia filtrów słonecznych, które cechuje niższe stężenie syntetycznych chemikaliów, a więc bardziej ekologicznych.