Inżynierowie z University of Massachusetts Amherst pochwalili się właśnie swoim odkryciem w dzienniku ACS Applied Material Interfaces, w ramach to którego „okradli” niedźwiedzie polarne z tajemnicy wyjątkowości ich futra.
Niedźwiedzie polarne mają wyjątkowe futra. Naukowcy postanowili ukraść ich najważniejszą cechę
Specjaliście opracowali nową tkaninę, która składa się z dwuwarstwowej przezroczystej nici polipropylenowej, która przewodzi światło widzialne do dolnej warstwy nylonu pokrytej ciemnym polimerem zwanym PEDOT, który pochłania światło i ogrzewa. Dzięki temu naśladuje właściwości zatrzymywania ciepła przez futro niedźwiedzia polarnego, a gdyby tego było mało, jest o 30% lżejsza od bawełny i może zapewnić użytkownikowi komfort w temperaturze o 10 stopni Celsjusza zimniejszej niż bawełna, o ile pada na nią wystarczająca ilość światła słonecznego lub sztucznego.
Czytaj też: Naukowcy chcą odmienić filtry przeciwsłoneczne. Zadbamy o skórę i o planetę
Ta tkanina nie jest oczywiście pierwszą próbą naśladowania futra niedźwiedzia polarnego, bo już wcześniejsze badania również próbowały stworzyć syntetyczne materiały inspirowane futrem niedźwiedzia polarnego. Na dodatek materiał nie został jeszcze przetestowany w rzeczywistym świecie, gdzie wiatr i wilgoć mogą znacząco wpłynąć na jego możliwości.