Reklama
aplikuj.pl

Ergonomia w pracy z komputerem – jak zorganizować pracę, aby unikać zmęczenia

Choć może wydawać się, że praca z komputerem jest lekka i niewymagająca, to nic bardziej mylnego. Długie wpatrywanie się w ekran może mieć swoje konsekwencje dla zdrowia oraz samopoczucia. Jak ich uniknąć? Poznaj zasady ergonomii pracy z komputerem!

Biurko i krzesło do pracy z komputerem – jakie powinny być?

Podczas pracy z komputerem, takim jak np. często spotykany komputer MSI, bardzo istotne jest odpowiednie ustawienie biurka oraz krzesła. Idealna wysokość tego pierwszego powinna umożliwiać trzymanie łokci w kącie prostym, gdy ręce umieszczone są na blacie. Zapobiegnie to napięciu w nadgarstkach i ramionach, co jest bardzo ważne podczas długiej pracy z myszką i klawiaturą.

Krzesło również powinno być dostosowane do Ciebie. Siedząc na nim, Twoje stopy powinny płasko spoczywać na podłodze. Warto wybierać te krzesła, które oferują regulowaną wysokość siedziska, a także oparcie, które będzie wspierać dolną część pleców. Dobrym wyborem jest też model, który jest dopasowany do kształtu Twojej sylwetki. Pomoże to zapobiec bólom kręgosłupa, które są częstym problemem pracowników biurowych.

Monitor, klawiatura i myszka – jaki wpływ mają na ergonomię pracy?

Monitor powinien znajdować się ok. 50-70 cm od Twojej twarzy. Umożliwi Ci to komfortowe czytanie treści bez nadmiernego wysilania wzroku. Górna krawędź monitora powinna znajdować się na wysokości lub nieco poniżej poziomu oczu. Ważne jest, aby miał on regulację jasności oraz kontrastu. Pamiętaj też, że nawet jeśli korzystasz z laptopa, np. Lenovo Thinkpad z oferty www.komputronik.pl/search-filter/5022/lenovo-thinkpad, możesz zaopatrzyć się w dodatkowy monitor.

Kolejnym ważnym elementem ergonomicznej pracy przed komputerem jest klawiatura. Warto wybrać taką, która ma specjalny kształt, pozwalający na naturalne ułożenie dłoni i palców. Dzięki temu będziesz mógł pisać w sposób mniej obciążający nadgarstki. Klawiatury ergonomiczne mają też wygodne podkładki, które wspierają i redukują nacisk na wrażliwy obszar dłoni.

Nie zapominaj też o dobrej myszce. Najlepszym wyborem będzie model pionowy, który pozwala utrzymywać rękę w naturalnej pozycji, zbliżonej do uścisku dłoni. Zmniejsza to napięcie w nadgarstku oraz przedramieniu i zapewnia wygodę – nawet podczas wielu godzin pracy przed komputerem.

Odpowiednie oświetlenie i środowisko pracy – dlaczego jest to ważne?

Odpowiednio dobrany sprzęt z pewnością pomoże Ci uniknąć wielu kłopotów, jednak to nie wszystko. Niezależnie od tego, czy pracujesz na komputerze stacjonarnym, takim jak np.: www.komputronik.pl/category/5801/komputery-pc.html, czy laptopie, bardzo istotne jest też odpowiednio dobrane oświetlenie o natężeniu minimum 500 luksów. Pomoże uniknąć zmęczenia oczu. Nie pracuj przy zgaszonych światłach – powinno ono padać z góry, z odległości ok. 30 cm od ekranu komputera.

Istotne jest też samo środowisko pracy – aby uniknąć przemęczenia, musi ono sprzyjać koncentracji i efektywności. Hałas oraz rozpraszające dźwięki znacząco obniżają produktywność. Pamiętaj także, aby na Twoim biurku panował porządek i aby nie znajdowały się na nim zbędne przedmioty, które mogą rozpraszać.

Regularne przerwy od pracy to konieczność

Regularne przerwy podczas pracy są niezbędne dla utrzymania zdrowia fizycznego i psychicznego. Po każdej przepracowanej godzinie rób sobie 5 minut przerwy. Warto w tym czasie wykonać kilka prostych ćwiczeń lub wybrać się na krótki spacer – nawet chodzenie po pokoju lub biurze pomoże Ci uniknąć przemęczenia. Dobrym pomysłem są też krótkie medytacje lub głębokie oddychanie, które relaksuje ciało oraz umysł. Proste aktywności stosowane regularnie poprawią Twój nastrój i koncentrację.

Ergonomia w miejscu pracy jest bardzo ważna dla zdrowia i dobrego samopoczucia podczas pracy z komputerem. Przestrzeganie powyższych, bardzo prostych zasad znacząco zmniejszy ryzyko zmęczenia i innych problemów zdrowotnych. Wciel je w życie, a z pewnością zauważysz różnicę!

Artykuł sponsorowany.