Klawiatura mechaniczna do gier Cooler Master CK352 to prosty produkt, który unika chwytów reklamowych na rzecz przydatnych funkcji niezbędnych do użytkowania na co dzień. Wyposażona została w mechaniczne przełączniki zapewniające trwałość i precyzję, podświetlenie RGB, sterowanie w locie do niestandardowej personalizacji oraz minimalistyczny, pozbawiony rozpraszających elementów korpus z piaskowanego aluminium.
- Przełączniki: LC Red
- Żywotność 50 milionów naciśnięć
- Polling rate: 1000 Hz
- Czas reakcji: 1 ms
- Podświetlenie RGB LED na każdym klawiszu
- Paski świetlne na bokach klawiatury
- Przewód o długości 1.8 metra
- Połączenie: USB-A
Wyposażenie zestawu
Cooler Master CK352 jest pakowany w ciemnym pudełku, na przedniej części którego widoczne jest duże zdjęcie klawiatury. Cooler Master zwraca uwagę, że ta klawiatura faktycznie wykorzystuje przełączniki mechaniczne. Na odwrocie pudełka znajduje się wielojęzyczny tekst, który podkreśla różne kluczowe cechy i specyfikacje klawiatury.
Wygląd zewnętrzny
Otwarcie pudełka odsłania nam samą klawiaturę, umieszczoną w cienkiej plastikowej osłonie. Jedynymi dołączonymi akcesoriami są instrukcja szybkiego uruchamiania i narzędzie do wyciągania klawiszy. Jeśli chodzi o klawiaturę, muszę powiedzieć, że wygląda bardzo dobrze z czysto wizualnego punktu widzenia. Zazwyczaj można by oczekiwać, że tańsza klawiatura będzie miała toporny lub podstawowy wygląd. Ale tu nie jest tak do końca ;)
Dużą część tego wrażenia wizualnego zapewnia piaskowany blat aluminiowy, który nie tylko dodaje sztywności konstrukcji, ale również prezentuje się znacznie lepiej niż klawiatury zbudowane wyłącznie z plastiku. Co więcej, chciałbym także zauważyć, że kolor metalowego blatu jest znacznie jaśniejszy niż na zdjęciach pokazanych przez producenta. Na tych zdjęciach wydaje się być bardziej ciemnoszary, a w praktyce, w dobrym świetle, jest raczej jasnoszary lub średnio-szary. W prawym górnym rogu widoczne jest czysto białe, sześciokątne logo Cooler Mastera.
Ta kombinacja kolorystyczna, w połączeniu z szarym aluminiowym blatem, nadaje klawiaturze ogólnie fajny wygląd, który nie różni się znacząco od Drop CTRL. Oczywiście jest to również klawiatura pełnowymiarowa.
Wykonany z twardej gumy kabel ma długość 1.8 metra i jest niewymienialny. Zakończono go standardowym złączem USB typu A.
Inna atrakcyjna część projektu to zastosowanie dwukolorowych klawiszy. Jest to dość powszechne w świecie niestandardowych klawiatur mechanicznych, ale większość gotowych klawiatur od dużych firm gamingowych korzysta z jednokolorowych klawiszy. Cooler Master złamał tę tendencję i zdecydował się na szare klawisze liter i cyfr oraz czarne klawisze modyfikatorów.
Same klawisze są wykonane z tworzywa ABS. Trochę szkoda. Osobiście to PBT jest moim preferowanym materiałem do budowy kapsów, ale oczywiście mogę zrozumieć fakt, że Cooler Master chce obniżyć koszty. Minusem tego rozwiązania jest to, że klawisze wykonane w technologii ABS z czasem stają się połyskujące.
Jak wspomniałem wcześniej, CK352 nie oferuje kontroli za pomocą oprogramowania, ale to nie znaczy, że nie możesz dostosować rzeczy takich jak oświetlenie RGB czy kontrola odtwarzania multimediów – są to funkcje dodatkowe rozmieszczone na klawiaturze.
Spód klawiatury jest prawie całkowicie gładki. Wykonano go z czarnego plastiku, z naklejką na środku. Dwa podpórki są widoczne w górnym rogu, podczas gdy pięć małych gumowych podkładek antypoślizgowych jest rozmieszczonych wokół krawędzi.
Podświetlenie RGB
Oświetlenie RGB w modelu CK352 wypada dobrze. Nie mamy tutaj osobnego oprogramowania do kontrolowania tego, więc wszystkie dostosowania dokonujemy z poziomu samej klawiatury. Niemniej bardzo łatwo jest przeglądać różne tryby (np. pulsowanie, tęcza, spirala tęczy).
Jeśli wolisz statyczny kolor, możesz wybrać jedną z dziewięciu opcji stałego koloru lub możesz ręcznie dostosować poziomy czerwonego, zielonego i niebieskiego, aby uzyskać ostateczny kolor wyjściowy, który nie jest uwzględniony w jednej z dziewięciu predefiniowanych opcji.
Same diody LED są jasne, pokrycie jest równomierne na klawiszach, a nawet dostajesz odrobinę koloru na aluminiowym blacie. Moja główna uwaga co do oświetlenia dotyczy samych pasków LED – oświetlenie jest dość słabe i dość nierówne. Wygląda na to, że paski te emitują tylko światło przez przełączniki klawiszy – nie wydaje się, żeby istniały dedykowane diody LED specjalnie dla tych pasków świetlnych. Wygląda to dość przeciętnie w porównaniu do RGB na reszcie klawiatury.
Jakość wykonania
Jeśli chodzi o jakość wykonania, Cooler Master CK352 w kwocie zakupu 300-350 złotych spełnia wiele oczekiwań. Przede wszystkim zastosowanie aluminium jako górnej części blatu dodaje wiele do ogólnej sztywności. Do tego stopnia, że występowało tylko minimalne ugięcie, gdy próbowałem skręcić klawiaturę obiema rękoma. Układając klawiaturę płasko na biurku i pisząc normalnie, nie zauważyłem żadnego ugięcia.
Niewielki negatywny obszar pochodzi jednak z nieco luzujących się klawiszy, głównie na większych keycapsach, takich jak enter i spacja. Stabilizatory używane na tych klawiszach nie wydają się być najwyższej jakości, ponieważ występuje dość dużo bocznych ruchów, gdy opieramy na nich palce. To nie jest straszne, i nie zauważyłem tego zbytnio podczas pisania, ale jest to coś obecnego na większych klawiszach. Klawisze literowe nie wykazywały więcej luzu niż można by się spodziewać w produkcie z tej półki cenowej.
Inną rzeczą, którą warto tutaj wspomnieć – o czym również wspominałem wyżej – jest zastosowanie klawiszy ABS. Wolałbym zobaczyć tu klawisze PBT – i to podwójne wtryskiwanie – ponieważ wiemy, że legendy nie blakną ani nie ścierają się. Niestety PBT zazwyczaj jest droższy od ABS, więc mogę zrozumieć, dlaczego Cooler Master zdecydował się tutaj na ten typ kapsów. Trzeba im też uczciwie przyznać, że te konkretne klawisze ABS są dobrej jakości – nie wydają się kruche ani zbyt cienkie, co jest powszechne wśród szczególnie tanich zestawów opartych o ten typ nakładek. Ogólnie więc nie mogę się zbytnio skarżyć.
Switche LC Red – wrażenia z użytkowania
Po zdjęciu keycapsów miałem okazję przyjrzeć się przełącznikom mechanicznym. CK352 jest dostępny z trzema rodzajami switchy od firmy LC – czerwonymi (liniowymi), brązowymi (dotykowymi) lub niebieskimi (klikalnymi). Na potrzeby tego artykułu firma Cooler Master dostarczyła sportowe czerwone przełączniki liniowe. Są to przełączniki linearne i bez „kliku”, jak można się spodziewać. Nigdy wcześniej nie słyszałem o marce LC, a moje wyszukiwania w Internecie sugerują, że są to dość budżetowe przełączniki o maksymalnej żywotności na poziomie 50 mln kliknięć.
Moje doświadczenia z używania tej klawiatury były całkiem zadowalające. Pisanie na niej okazało się wygodne – w trakcie tej czynności nie zauważyłem żadnego wyginania się klawiatury. Podczas testowania możliwości w kilku grach, finalnie stwierdzam, że ich działanie jest dość płynne. Przełączniki są w tym zastosowaniu bardzo szybkie. Obsługują pełne nawracanie klawiszy n i oczywiście obsługiwana jest blokada klawiszy Windows. Częstotliwość odświeżania jest ustawiona na 1000 Hz, więc nie ma na co narzekać.
Chociaż zauważyłem pewne oscylacje klawiszy, nie miały one znaczącego wpływu na moje finalne wrażenia z użytkowania. Powiedziałbym jednak, że konkurencyjne Cherry MX Red wydają się dla mnie osobiście nieco bardziej spójne pomiędzy naciśnięciami klawiszy, ale ogólnie mówię tu o bardzo niewielkich różnicach.
Co do głośności, przełączniki LC Red są dość słyszalne, ale nie są hałaśliwe. Są jednak zdecydowanie głośniejsze niż wspomniane wyżej Cherry MX Red. Podczas używania LC Red to spacja była szczególnie głośna i wraz z klawiszem Enter wydawały znacznie głośniejszy dźwięk od switchy Cherry MX Red.
Podkładka pod nadgarstki Cooler Master WR530
Podkładka pod nadgarstki WR530 to akcesorium specjalnie zaprojektowane dla klawiatur MasterKeys. Urządzenie poprawia wydajność, dzięki miękkiej poduszce, która obniża obciążenie nadgarstka, zapewniając komfort nawet podczas wielogodzinowych sesji gamingowych. WR530 została wykonana z tkaniny o niskim współczynniku tarcia oraz odpornej na działanie wody powłoki przeciwdziałającej podrażnieniem skóry. Gumowana podstawa zapobiega poślizgowi, dzięki czemu nasze nadgarstki uzyskają komfort nawet podczas długich growych rozgrywek.
Podsumowanie – klawiatura CK352
Główną cechą wyróżniającą klawiaturę Cooler Master CK352 jest właściwie fakt, że nie ma ona jednej wyjątkowej cechy, a zamiast tego została zaprojektowana jako klawiatura do gier „bez zbędnych udziwnień”. W swej istocie oferuje przełączniki mechaniczne LC Red, podświetlenie RGB pod klawiszami i solidną jakość wykonania dzięki zastosowaniu górnej płyty aluminiowej, więc Cooler Master wyraźnie stara się stworzyć coś, co spełnia podstawowe wymagania, nie kosztując majątku. I muszę powiedzieć, że całkiem dobrze im to wychodzi.
Podświetlenie RGB działa bardzo dobrze, i podoba mi się, że nie potrzeba oprogramowania, aby szybko zmienić kolor i skonfigurować nowy efekt LED. Należy również docenić zespół projektowy Cooler Mastera, ponieważ eleganckie szare aluminium i dwukolorowe klawisze wyglądają fantastycznie moim zdaniem, przypominając nieco Drop CTRL – i na pewno jest to dobra rzecz.
Muszę przyznać, że mam pewne wątpliwości co do przełączników LC. LC to marka, której wcześniej nigdy nie słyszałem, i chociaż Cooler Master w swoim materiałach prasowych twierdzi, że mają one żywotność 50 milionów kliknięć, zastanawiam się, dlaczego nie zdecydowali się na inną alternatywę. Cherry MX, jak wiemy, pobiera premię cenową, więc osobiście nie nalegam na te konkretne przełączniki. Ale Gateron, Kailh, Outemu, a nawet TTC to znane marki w tej przestrzeni. LC jest po prostu konstrukcją trochę nieznaną, ale z pewnością nie oznacza, że coś tu pójdzie źle. Po prostu nie wiem, jak się one sprawdzą na dłuższą metę, tak jak wymienione wcześniej marki o bardziej wyrobionej renomie.
Klawiatura oczywiście niewątpliwie posiada swoje ograniczenia. Głównym jest brak oprogramowania. Nie mamy przez to możliwości nagrywania lub używania makr za pomocą kontroli na klawiaturze, co uważam za rozczarowujące w przypadku klawiatury pełnowymiarowej. Choć może to być odbierane zarówno jako wada, jak i zaleta, o czym wspomniałem wyżej.
Plusy
- Solidna jakość wykonania
- Mechaniczne przełączniki LC Red
- Funkcjonalność w trybie autonomicznym
- Podświetlenie RGB pod klawiszami działa dobrze
- Świetny wygląd z aluminiową górną płytą i dwukolorowymi klawiszami
Minusy
- Przełączniki LC dla dużej grupy odbiorców będą trochę nieznane…
- … a do tego są one dosyć głośne i wydają się cięższe w dotyku.
- Sterowanie w trybie autonomicznym nie obejmuje makr ani zapisywania różnych profili
- Dla tych, którzy to uwzględniają: brak oprogramowania
Podsumowanie – podkładka pod nadgarstki WR530
Plusy
- Niska waga
- Niski współczynnik tarcia
- Gumowana podstawa zapobiega poślizgowi
- Miękka poduszka obniża obciążenie nadgarstków
- Odporność na działanie wody powłoki przeciwdziałającej podrażnieniom skóry
Minusy
- Miejscami kiepska ergonomia i niepraktyczny kształt
- Nie licuje się z klawiaturą (jest za wysoka)
- Nadgarstki szybko się meczą