Jakiś czas temu na łamach WhatNext mogliście przeczytać test chłodzenia Arctic Freezer i32. Wypadło ono całkiem nieźle otrzymując od nas zasłużoną rekomendację w postaci znaczka „TAK”. Teraz do rąk otrzymałem to samo chłodzenie, jednakże z jeszcze jednym wentylatorem. Jak wypadnie ono w testach?
Opakowanie jak opakowanie do chłodzeń – małe. Są na nim informacje o sprzęcie i w sumie to tyle. Wraz z coolerem dostajemy zestaw montażowy, instrukcję, mała tubkę pasty i podkładki pod wentylatory. Te ostatnie trzeba koniecznie zamontować, bowiem inaczej nie uda Wam się zainstalować śmigieł. Podkładki są gumowe wiec dodatkowo nie pozwalają na przeniesienie drgań wentylatorów na radiator. Pasta to dobry model MX-4, natomiast jej ilość jest bardzo mała. Instrukcja jest dobra i prosto wyjaśnia montaż. Gwarancja wynosi 6 lat.
I32 Plus wygląda identycznie jak zwykłą wersja i32. Jego wymiary wynoszą 123 x 150 x 102 mm, więc powinien zmieścić się nawet w wąskich obudowach. Producent zastosował 49 pół milimetrowych finów, która są srebrne. Boki są zamknięte, dzięki czemu powietrze tamtędy nie może uciekać. Za odprowadzenie ciepła odpowiadają cztery 6 mm ciepłowody. Podstawka została wykonana w technologii H.D.T.- rurki cieplne stykają się bezpośrednio z procesorem. Do jakości wykonania także nie mam zarzutów- jest bardzo dobra.
Dołączone wentylatory do i32 Plus to modele P1300001-001. Mają one standardowe wymiary 120 x 120 x 25 mm. Ich maksymalna prędkość wynosi 1350 RPM, a głośność wtedy jest równa 0,3 sone. Szkoda, że producent nie podaje przepływu powietrza ani hałasu w decybelach. Ale tę drugą rzecz sprawdzimy w testach. Co jest jeszcze ciekawe to fakt, że przy wersji z 1 wentylatorem głośność została określona na ten sam poziom a wiadomo, że to niemożliwe. Wentylatory wyglądają zwyczajnie – ot czarna ramka i białe śmigło. Warto zwrócić uwagę jedynie na kabel – został on zakończony wtyczką 4 pin, ale posiada dodatkowe wejście 4 pin, aby móc podłączyć oba śmigła do jednego wejścia. Ciekawą rzeczą jest deklaracja, że wentylatory nie włączają się przy mniejszych obciążeniach – cooler pracuje wtedy pasywnie co też sprawdzimy w testach.
Testy i podsumowanie
Wydajnościowo i32 Plus nie jest potworem. Pozwala on na spokojne podkręcenie procesora, natomiast przegrywa on z dużą częścią konkurencji. Chłodzenie znakomicie wypada pod względem kultury pracy. Na 800 RPM jest niesłyszalne, a na 1350 RPM jest dobrze, w szczególności, że posiada ona dwa wentylatory. Poprawnie działa też tryb pasywny, także po podkręceniu, więc przy niskim obciążeniu śmigła w ogóle nie powinny się kręcić.
Aktualnie Arctic Freezer i32 Plus kosztuje około 160 zł. Jest to ciekawy wybór w momencie gdy szukacie niezbyt dużego i cichego chłodzenia. Ogromnym jego plusem jest pasywny tryb pracy, który poprawnie działa nawet po podkręceniu procesora. Chłodzenie może nie jest wydajnościowym potworem, jednakże dobra kultura pracy i nieprzesadzona cena w pełni to rekompensują. Polecam się nad nim zastanowić podczas wybory własnego coolera.