PC Games Hardware od dawna współpracuje z Scythe. Stworzyli oni swoją wersję Mugena 3 i 4 więc logicznym było, że powstanie także Mugen 5 PCGH. Główna różnica to dodane dwa wentylatory, które są inne od tego dostępnego w normalnej wersji. Czy wpłynie to na wydajność oraz kulturę pracy?
Opakowanie trochę się różni od zwykłej wersji, jednakże utrzymane zostało w podobnej konwencji. Zmiany także nie dotknęły zbytnio dodatków. Jedyna nowa rzecz to kabel, umożliwiający podłączenie obu wentylatorów do jednego złącza 4 pin. Oprócz tego mamy śrubokręt, zestaw montażowy, instrukcję oraz pastę. Wyposażenie jest raczej standardowe, chociaż trzeba zaznaczyć, że dołączony śrubokręt jest świetnym pomysłem bo znacznie ułatwia montaż.
Sam radiator jest identyczny jak w przypadku Mugen 5. Całość ma wymiary 130 x 154,5 x 133 mm. Producent zastosował sześć ciepłowodów, a konstrukcja jest lekko przesunięta w jedną ze stron, co zapewnia pełną kompatybilność z pamięciami RAM. Podstawka została wykonana na idealne lustro. Jakość wykonania jest także znakomita, cooler nie ma pod tym względem żadnych wad. Jedynie ponownie wygląd jest przeciętny – szkoda, że w tej edycji także nie ma jakiegoś specjalnie zaprojektowanego ostatniego fina.
Tak jak mówiłem, główna różnica dotyczy wentylatorów. Także są to modele Kaze Flex 120 PWM, jednakże mają one inne parametry oraz nazwę kodową (SU1225FD12L-CDP). Ich maksymalna prędkość wynosi 800 RPM, wtedy też przepływ powietrza jest równy 43,03 CFM, ciśnienie 0,49 mmH2O, a głośność 14,5 dBA. Różnice dotyczą także wyglądu – oba śmigła są czarne, co znacznie lepiej wygląda niż szare wstawki w zwykłym Mugenie. Także na bokach obecne są gumowe nakładki, które tłumią ewentualne drgania. Kabel został opleciony więc on także dobrze się prezentuje.
Testy i podsumowanie
Chłodzenie ma praktycznie identyczną wydajność jak zwykły Mugen 5. Wyniki są dobre i spokojnie pozwolą na porządne podkręcenie procesora. Natomiast te same temperatury osiągane są przy lepszej kulturze pracy. Testowany cooler jest praktycznie niesłyszalny!
Mugen 5 PCGH dopiero trafił na rynek i aktualnie w Polsce jest niedostępny. Sytuacja pewnie wkrótce się zmieni i wtedy dowiemy się ile on tak naprawdę będzie kosztował. Za granicą można go dostać w cenie 55 euro, czyli około 230 zł. Jeśli szukacie chłodzenia, które oferuje świetną kulturę pracy oraz pozwoli na overclocking to właśnie je znaleźliście. Mugen 5 PCGH jest chłodzeniem prawie idealnym. Jest ono prawie niesłyszalne (trochę cichsze od Mugen 5) oraz pozwoli na utrzymanie niskich temperatur procesora. Dodatkowo cena nie jest przerażająca. Za kwotę troszkę powyżej 200 zł jest to konstrukcja, która zasługuje na polecenie. Scythe stworzyło naprawdę fantastyczny produkt.