WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

AEPS, czyli Zaawansowany Elektryczny Układ Napędowy osiągnął kamień milowy w swoich testach

Kluczowy moduł Power and Propulsion Element, a więc AEPS dla planowanej przez NASA stacji kosmicznej Gateway przeszedł właśnie najważniejsze testy.

Mowa dokładnie o AEPS, którego rozwinięcie możemy przetłumaczyć na Zaawansowany Elektryczny Układ Napędowy, za opracowanie którego odpowiada Aerojet Rocketdyne i NASA Advanced Electric Propulsion System. Ten w ostatnich testach osiągnął zdecydowany kamień milowy, kończąc swój pierwszy test z użyciem pełnej mocy.

W domyśle został zaprojektowany do użytku przez księżycową placówkę orbitalną NASA Gateway, a także załogowe i bezzałogowe misje kosmiczne, a w ostatnim pokazie swoich możliwości pracował stabilnie na poziomach mocy od 4,2 kW do 12,5 kW.

Power and Propulsion Element, testy AEPS, Zaawansowany Elektryczny Układ Napędowy,

Każdy z silników składa się ze steru strumieniowego Xenon Hall (jednostki przetwarzającej energię do kontrolowania zasilania elektrycznego) oraz kontrolera przepływu ksenonowego do manipulowania ciągiem silnika. Wspierane przez chemiczne pędniki monopropelantowe, będą działać jako główny układ napędowy i manewrowy dla stacji Gateway.

Nasz AEPS wykazał wysoki poziom mocy niezbędny do operowania Power and Propulsion Element, a przez to całej stacji Gateway. Po zakończeniu udanego testu pełnej mocy, Aerojet Rocketdyne jest gotowy do następnej fazy naszego zaawansowanego elektrycznego układu napędowego wspierającego program Artemis NASA.

Dyrektor generalny i prezes Aerojet Rocketdyne, Elyen Drake.

Dwa silniki mają zostać wprowadzone na rynek w 2022 roku, a pierwsza misja z załogą do Gateway planowana jest na 2024 rok.

ŹRÓDŁO: New Atlas