WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Ten eksplorator asteroid ma wielkość walizki

Robot zwany M-Argo, został zaprezentowany na ostatnich warsztatach Europejskiej Agencji Kosmicznej. Jest to jedna z wielu mniejszych misji zaplanowanych na najbliższe lata.

M-Argo to statek kosmiczny wielkości walizki, oparty na konstrukcji CubeSat, wykorzystujący sześciany, w których można układać płytki elektroniczne i dołączać podsystemy. Obiekt będzie miał wymiary 22 x 22 x 34 cm, które nie przeszkodzą mu w dotarciu m.in. do punktu libracyjnego.

CubeSat użyje własnego zminiaturyzowanego silnika elektrycznego, który umożliwi mu dotarcie w głąb kosmosu. Celem robota ma być poszukiwanie asteroid, które zbada za pomocą kamery wielospektralnej i wysokościomierza laserowego. Urządzenie będzie poszukiwało zasobów takich jak minerały, które mogłyby być wydobywane w przyszłości.

Obecnie opracowywane są liczne zminiaturyzowane technologie umożliwiające realizację misji M-Argo, w tym elektryczny układ napędowy, czy system komunikacyjny wysokiej częstotliwości „X-band” z płaską anteną panelową. Jest on w stanie komunikować się z Ziemią na odległość do 150 milionów kilometrów. Trwają również prace nad mechanizmem stałego sterowania panelami słonecznymi, tak aby generować wystarczającą moc dla elektrycznych układów napędowych i komunikacyjnych.

Zespół badawczy związany z misją zidentyfikował łącznie 148 asteroid znajdujących się w pobliżu Ziemi, do których potencjalnie można dotrzeć. Spośród nich, pięć różnych obiektów zostało wybranych do dalszej analizy. CubeSat może spotkać się z dowolną z tych pięciu asteroid, jeśli zostanie uruchomiony w latach 2023-2025.

ŹRÓDŁO: phys.org