Afantazja to bardzo nietypowe schorzenie. Jak wygląda życie bez wyobraźni?

mozg

Afantazja, to, najprościej mówiąc, niezdolność do przywołania obrazu czegoś z naszej pamięci. Dzieje się tak niezależnie od tego, czy jest to twarz ukochanej osoby, czy znajome miejsce.

Nawet jeśli osoba cierpiąca na tę przypadłość jest w stanie np. opisać wygląd danego zwierzęcia bądź przedmiotu, to nie potrafi „zobaczyć” tego obrazu w swojej głowie. Po raz pierwszy opisany w XIX wieku, ten niezwykły stan został właściwie określony dopiero w 2015 roku. Obecnie istnieje zaledwie kilka opublikowanych opracowań, a wiele z nich opartych jest na samodzielnych obserwacjach.

Czytaj też: W ten sposób ewolucja zmieniła mózg człowieka
Czytaj też: Ile czasu potrzeba na wykształcenie lub porzucenie nawyków?
Czytaj też: Ludzki mózg wygląda jak wszechświat. Zobaczcie porównanie

I choć afantazja może utrudniać niektóre – pozornie normalne czynności – stan ten nie ma widocznego wpływu na kreatywność i wyobraźnię człowieka. Tylko część osób doświadcza problemów z pamięcią fotograficzną i nie wszyscy zdają sobie sprawę ze swojej przypadłości.

Afantazja powoduje, że cierpiące na nią osoby mają problem z wyobraźnią

W ramach jednego z eksperymentów przebadano 103 uczestników – nie wszyscy doświadczali jednak afantazji. Pokazano im zdjęcia trzech salonów i poproszono o narysowanie ich na papierze – raz w oparciu o zdjęcie, a raz z pamięci. Następnie rysunki zostały ocenione przez niemal 3 tysiące osób pod względem wartości wizualnych i przestrzennych.

Czytaj też: Paracetamol ma zaskakujący wpływ na podejmowanie ryzyka
Czytaj też: Jak połączyć mózg z komputerem? Naukowcy chcą wykorzystać żyły
Czytaj też: Alkohol jest szczególnie szkodliwy w tych trzech okresach życia

Kiedy uczestnicy eksperymentu mieli dostęp do zdjęć, obie grupy uzyskały w zasadzie identyczne rezultaty. Kiedy jednak trzeba było użyć wyobraźni, różnice stały się znaczne. Takie osoby odwzorowały znacznie mniej szczegółów, choć pod względem przestrzennym nie odnotowano większych różnic.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News