Reklama
aplikuj.pl

Jak połączyć mózg z komputerem? Naukowcy chcą wykorzystać żyły

wydobywanie kryptowalut, kryptowaluty Microsoft, Microsoft aktywność mózgu, fale mózgowe kryptowaluty, aktywność mózgu kryptowaluty

Niedawno zaproponowana metoda połączenia ludzkiego mózgu z komputerem zakłada umieszczenie elektrod w sprężystej rurce zwanej stentem i przeciągnięcie jej przez naczynie krwionośne prowadzące do mózgu.

W eksperymencie, w którym wzięły udział dwie osoby, naukowcy przeprowadzili stent przez żyłę szyi wewnętrznej, a następnie do naczynia znajdującego się w pobliżu głównej kory mózgowej. Elektrody, umieszczone w ścianie naczynia, zaczęły wyczuwać, kiedy mózg sygnalizował chęć ruchu. Wysyłały te sygnały bezprzewodowo do komputera, za pomocą nadajnika umieszczonego w klatkach piersiowych uczestników badania.

Czytaj też: NeuraLink od Elona Muska, czyli interfejs łączący nasz mózg z komputerem
Czytaj też: Co się dzieje z mózgiem podczas hipnozy?
Czytaj też: Naukowcy opracowali wszczepiany do mózgu implant. Ma przywracać wzrok

Artykuł w tej sprawie ukazał się na łamach Journal of NeuroInterventional Surgery. Z artykułu wynika, że dwie osoby z paraliżem wywołanym chorobą Lou Gehriga używały takiego urządzenia do wysyłania tekstów i korzystania z sieci za sprawą mózgu. Eksperci związani z badaniem korzystają z terminu stentroda. Co więcej, wstępne analizy sugerują, że udało im się stworzyć działający interfejs mózg-komputer. I choć jak na razie rozwiązanie ogranicza się do telepatycznego przesyłania kliknięć myszką (lub ich braku) to nawet w takiej sytuacji występuje wiele potencjalnych zastosowań.

Połączenie mózgu z komputerem jest możliwe dzięki tzw. stentrodom

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News

W ramach dalszych badań naukowcy chcą dowiedzieć się jak najwięcej nt. potencjalnych skutków ubocznych powiązanych z używaniem stentrod. Planują także poszukać jak najefektywniejszych połączeń za sprawą naczyń krwionośnych. Poza tym, rzecz jasna, zamierzają jak najbardziej rozbudować system, by powiększyć zakres jego użytkowania.

Czytaj też: Implanty Neuralink i świnie. Jak prezentuje się pomysł Elona Muska?
Czytaj też: Neuralink – Elon Musk zhakuje nasze mózgi
Czytaj też: Naprawa nerwów rdzeniowych sztuczną inteligencją Intela