Alzheimer może nie tylko negatywnie wpływać na naszą pamięć

Naukowcy donoszą, że oprócz utraty pamięci, Alzheimer wpływa także na wizualną percepcję, w szczególności na rozpoznawanie ludzkich twarzy. W badaniu przetestowano tą tezę na grupie seniorów z ową chorobą oraz na grupie kontrolnej. Celem było porównanie zdolności do postrzegania twarzy oraz samochodów na zdjęciach. Fotografie były pokazywane w normalnej orientacji oraz do góry nogami.

Autor artykułu, Sven Jourbet, komentuje:

Wyniki dla osób z Alzheimerem były podobne dla osób w grupie kontrolnej biorąc pod uwagę dokładność odpowiedzi oraz czas na przetworzenie zdjęć do góry nogami. Aby tego dokonać mózg musi wykonać lokalną analizę różnych elementów obrazu postrzeganych przez oko. Jednakże w przypadku normalnych zdjęć, osoby z ową chorobą były znacznie wolniejsze i popełniały więcej błędów niż osoby zdrowe.

Takie wyniki prowadzą do wniosku, że ta paskudna choroba prowadzi także do problemów w postrzeganiu, w szczególności twarzy. Zaskoczeniem był zwłaszcza fakt, że takie problemy ze wzrokiem pojawiają się już w bardzo wczesnej fazie Alzheimera.

Celem publikacji było dokładniejsze wyjaśnienie, dlaczego nasi najbliżsi którzy zapadli na to choróbsko po pewnym czasie nie potrafią rozpoznać nawet ukochanych osób. Może ona doprowadzić do lepszego zrozumienia przebiegu i działania Alzheimera. Do tej pory winą zawsze obarczano jedynie szwankującą pamięć, natomiast problemy mogą dotyczyć także zmysłu wzroku.

Badanie zostało opublikowane w Journal of Alzheimer’s Disease.

[źródło: www.drugs.com; zdjęcie: Grandpa’s 75th Birthday – 044 via photopin (license)]