Helsinki mają już swój sposób na ekologiczne klimatyzowanie budynków. Amazon planuje wykorzystać ciepło ze własnych centrów danych w pobliżu Westin Building (Seattle) do ogrzania swoich budynków po drugiej stronie ulicy.

System, podobnie jak w Helsinkach, ma przekazywać ciepło poprzez wodę, która płynęła by rurami pod ziemią. Po ogrzaniu, była by ona ponownie używana do schłodzenia centrów danych. Mike O’Brien, radny miasta, mówi:

Z pewnością wiele osób korzysta już z ciepła wytworzonego przez serwery ale nie słyszałem jeszcze o ogrzewaniu budynków po drugiej stronie ulicy.

Amazon nie jest chętny to rozmów na temat projektu, ale uchwała podjęta przez miasto podaje kilka szczegółów. Póki co plan przewiduje ogrzewanie trzech budynków, do których firma planuje się wprowadzić pod koniec przyszłego roku. Uchwała pozwala także na zastosowanie tego systemu w dwóch budynkach, które istnieją jedynie na papierze.

Na mój rozum, ciepło wytwarzane w placówce pozwoli na ogrzanie znacznie większej ilości budynków. Widzę ten projekt jako prekursora systemu, który używałby wytwarzane ciepło do tego typu celów.

Miasto zidentyfikowało kilka innych źródeł traconego ciepła- centra danych w Fisher Plaza, linia kanalizacyjna biegnąca przez South Lake Union. Aby zachęcić do wykorzystania tego typu systemów miasto oferuje kredyt na budowę nowych konstrukcji, które będą wykorzystywały wodne systemy cieplne. Uważane są one w pełni za ekologiczne, ponieważ ponownie używają powstałego ciepła- nie istnieje potrzeba generowania nowej energii. Ponadto systemy są znacznie bardziej wydajniejsze od tych tradycyjnych.

Amazonowi pozostała tylko jedna przeszkoda- firma musi stworzyć bardziej formalny wniosek do Rady, ale z jego zatwierdzeniem nie powinno być problemów.

amazon

Źródło: http://www.geekwire.com/, zdjęcia: NBBJ

Spodobał Ci się ten artykuł? Podaj dalej!