WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

AMD Fenghuang 15FF niszczy Intel Core i7-8809G w teście wydajności

Czy w ogóle kojarzycie zintegrowany układ Fenghuang 15FF? Po raz pierwszy usłyszeliśmy o nim w ostatnich tygodniach 2018 roku, ale AMD nie myślało nawet o zdementowaniu, albo potwierdzeniu tych przecieków. Teraz jednak otrzymaliśmy kolejne potwierdzające poprzednie doniesienia znalezisko, według którego najmocniejsze APU Kaby Lake-G od Intela będzie miało niemały orzech do zgryzienia.

Od początku premiery potężnych wręcz układów Kaby Lake-G wielu zastanawiało się, co dokładnie kryje się za działaniem AMD. Oddanie w ręce konkurencji tak potężnego rdzenia graficznego, który spasowałby idealnie w obecną serię Ryzen? To nie miało wielkiego sensu. Dziś jednak możemy być pewni, że to, co najlepsze firma zostawiła dla siebie. Widać to na przykładzie ujawnionego APU Fenghuang 15FF, który w teście 3DMark rozwalił Intel Core i7-8809G. Ten ma na swoim pokładzie AMD Radeon RX Vega 24, który uważano dotąd za najmocniejsze GPU do zastosowań zintegrowanych.

Naprostowała to informacja o AMD Radeon RX Vega 28, który może pochwalić się aż 28 blokami CU przekładającymi się na 1792 procesorów strumieniowych i 2 GB najwyżej podkręconych dotąd dwóch stosów pamięci HBM2 (efektywne 2400 MHz). To właśnie w to GPU zostało wyposażone APU Fenghuang 15FF, będące bohaterem tego newsa. Nic więc dziwnego, że Intel Core i7-8809G z układem graficznym z 24 blokami CU i 4 GB pamięci HBM2 o taktowaniu 1400 MHz odniósł w tym porównaniu porażkę. Oczywiście na płaszczyźnie obliczeń graficznych, bo w przypadku fizycznego pojedynku Ryzen musiał uznać wyższość przedstawiciela Coffee Lake.

Tak czy inaczej, Fenghuang 15FF z procesorem graficznym Radeon RX Vega 28 będzie na rynku niemałą gratką. Wprawdzie AMD nie potwierdziło dotąd jego istnienia, ale z takim smaczkiem może czekają na tegoroczne wystąpienie na targach Computex? Wygląda na to, że na rynku mobilnym szykuje się zacięta walka o króla wydajności.

Źródło: Wccftech