AMD i Samsung zwiążą się na dłużej dzięki nowemu Exynosowi

AMD i Samsung, AMD, Samsung Exynos, Samsung RDNA2, RDNA2, AMD RDNA2, Samsung

Coraz więcej informacji trafia do nas na temat współpracy firmy AMD i Samsung. Ta ma zaowocować nowym flagowym układem SoC Exynos z wyjątkowym rdzeniem graficznym, bo na bazie architektury RDNA2 od AMD. Dziś dowiedzieliśmy się, że na jednym układzie najpewniej się nie skończy, ale to nie wszystko.

AMD i Samsung – nowy układ Samsunga z grafiką RDNA2 od AMD

Nowy flagowy układ Exynos z rdzeniem graficznym na bazie RDNA2 od AMD prawdopodobnie zostanie zaprezentowany w lipcu. Ogólnie Exynos SoC to wewnętrzny układ Samsunga, stworzony z myślą o smartfonach firmy. Co jednak ciekawe, firma porzuciła go ostatnio w ramach małego odstępstwa od reguły, stawiając na jego miejsce układ Qualcomm Snapdragon w jednym ze smartfonów.

Czytaj też: Konferencja Człowiek 4.0 – inwestujmy w technologię, ale nie możemy zapomnieć o człowieku

Zdradzone informacje od AMD podczas wydarzenia Computex mówią nam, że rdzeń graficzny na bazie architektury RDNA2 będzie wspierał ray tracing oraz cieniowanie o zmiennej częstotliwości. Ma zapewnić to kolejno lepsze efekty wizualne i wyższą energooszczędność. Co wiemy jednak dzięki najnowszym raportom z Korei?

Czytaj też: Zapomnijcie o Galaxy M21 Prime Samsunga

Dowiedzieliśmy się, że wydajność rdzenia graficznego RDNA2 dla układu Exynos firmy Samsung wykazują do 30% wyższą wydajność niż Mali-G78, znajdujący się w smartfonie Galaxy S21 Ultra z chipsetem Exynos 2100. Opracowany przez AMD rdzeń graficzny w układzie Exynos nie sprawdza się jednak świetnie na każdym poletku.

Czytaj też: Pamięć masowa Galaxy Z Fold 3 Samsunga zaskoczy?

Wszystko przez thermal-throttling, czyli spadek wydajności wraz ze wzrostem temperatury, czego zjawisko wykazano w testach. Odpalenie drugiego benchmarku od razu po zakończeniu tego pierwszego zaowocowało 20% spadkiem wydajności, co w przypadku trzeciego wzrosło dalej i to aż do 30%.

Oczekuje się, że nowy układ (w domniemaniu) “Exynos 2200” będzie zasilać nie tylko smartfony, ale też inne urządzenia, a w tym laptopy. Nie będzie też ostatnim, który powstanie w ramach współpracy obu firm, jako że Samsung już rozmawia z AMD o jego następcach.