AMD popchnęło rozwój dysków SSD przez interfejs PCIe 4.0

AMD popchnęło rozwój dysków SSD przez interfejs PCIe 4.0
AMD popchnęło rozwój dysków SSD przez interfejs PCIe 4.0

Czasem po prostu potrzeba “tego czegoś”, żeby popchnąć rozwój czegokolwiek do przodu i wygląda na to, że w przypadku dysków SSD zrobiło to AMD. Jedyne co firma musiała zrobić, to wydać chipset (X570) ze wsparciem dla interfejsu PCIe 4.0, który zawita w czerwcu na rynek konsumencki po raz pierwszy w historii. 

Czytaj też: Procesory AMD Ryzen 3000 już oficjalnie z 12 rdzeniowym flagowcem

W ciągu ostatnich dni mieliśmy przyjemność rzucić okiem na kilka wersji dysków M.2, które korzystają właśnie z linii PCIe 4.0, ale ja skupię się na ujawnionym właśnie modelu od AORUS. Na jego pokładzie znalazł się kontroler Phison z ośmioma kanałami, który jest w stanie sprostać możliwościom, jakie oferuje PCIe 4.0. Oczywiście ten zarządza jeszcze pamięcią podręczną DRAM DDR4 i 96-warstwowymi układami pamięci BiCS4 TLC, ale te kwestie techniczne pozostawmy na inny raz.

Znacznie ciekawiej prezentuje się to, że zaoferuje 5000 MB/s sekwencyjnego odczytu i 4400 MB/s sekwencyjnego zapisu, co jest kolejno 40- i 30-procentowym usprawnieniem w porównaniu do dysków na PCIe 3.0. AORUS NVMe Gen 4 SSD wyróżnia się jeszcze jednym – solidnym miedzianym radiatorem, który okrywa nie połowę, a cały laminat dysku. To sugeruje, że na wewnętrznej stronie również znalazły się układy pamięci (nic dziwnego, jak na 1 i 2-terabajtową wersję).

Na tak rozbudowane systemy chłodzenia zdecydowało się wielu producentów, którzy ujawnili swoje SSD na PCIe 4.0, więc jedno jest pewne – zbliżamy się do momentu, w którym dyski będą naprawdę cierpieć na wysokie temperatury. Przekroczenie granic interfejsu wprowadzi więc wydajne dyski na kolejny problem, jakim jest thermal-throttling. Jak się z nim uporamy? “Czas pokaże”, ale jesteśmy właśnie świadkami jednej z najważniejszych rewolucji tych nośników w historii.

Czytaj też: Test dysku TeamGroup MP34 512 GB na M.2

Źródło: AORUS, Wccftech