WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

AMD może mieć problem z dostępnością 7-nanometrowym układów

Spokojnie, nie chodzi o samo jej wdrażanie, a moc przerobową fabryk firmy Globalfoundries. Jeden z tamtejszych dyrektorów ujawnił właśnie, że AMD będzie potrzebowało więcej 7-nanometrowych układów, niż ci mogą zapewnić.

Jak powszechnie wiadomo, AMD współpracuje zarówno z Globalfoundries oraz TSMC. W obu przypadkach mowa o gigantach w produkcji układów krzemowych, którzy to dostarczają je m.in. do produkcji procesorów i kart graficznych. Podczas gdy TSMC zajmuje się wytwarzaniem rdzeni GPU do nadchodzącej serii Vega Instinct, Globalfoundries ma znacznie ważniejsze zadanie w postaci zapewnienia odpowiednich dostaw 7-nanometrowych układów dla rodziny Ryzen 3 na bazie architektury Zen 2. Ta ma zadebiutować w przyszłym roku, a ich rozdysponowanie na skalę światową ma mieć miejsce jeszcze w tym roku.

Wygląda jednak na to, że ich wysoka dostępność stoi pod znakiem zapytania. Tak przynajmniej twierdzi Gary Patton, szef działu produkcyjnego Globalfoundries, który stwierdził, że zapotrzebowanie AMD będzie przewyższać moc przerobową fabryk. Według źródła firma ma szukać rozwiązania tego problemu w bliźniaczo podobnym procesie TSMC, na którą to ma zostać przerzucona pewna część produkcji. Nie jest to zły pomysł, ale ostatecznie może dojść do tego, że pojęcie „loterii krzemowej” wskoczy na kolejny etap.

Źródło: overclock3d.net