Reklama

7nm Radeon Vega w laboratorium AMD

Premiera jeszcze w 2018 roku

Ostatnie nowinki z branży nie przestają nas zaskakiwać. Mowa m.in. o informacjach na temat serii GeForce 1100 i niespodziewanych spekulacjach na temat spadku cen GPU. Tym razem mam dla was równie ciekawą wieść o kartach graficznych AMD, a dokładnie o kolejnych układach Radeon Vega… wykonanych w 7nm procesie technologicznym.

Nie są to żadne plotki, ponieważ postęp prac ujawniła Lisa Su piastująca stanowisko dyrektora generalnego w AMD. Okazją na takie ogłoszenie okazała się wczorajsza konferencja podsumowująca pierwszy kwartał w wykonaniu firmy. Po solidnej dawce na temat osiągnięć i wyników finansowych nadszedł czas na kominukat, że oddział RTG (Radeon Technologies Group) ma już w swoich laboratoriach 7nm rdzeń Vega. Ten został wykonany przez fabryki TSMC i – co znacznie ciekawsze – ma trafić do klientów jeszcze w tym roku.

7nm @RadeonInstinct product for machine learning is running in our labs. https://t.co/QcYwpy2rEx pic.twitter.com/ULSP9vrV5p

— AMDNews (@AMDNews) 25 kwietnia 2018

Mowa oczywiście o karcie graficznej Vega 20, która pojawiła się kilka tygodni temu w aktualizacjach sterowników Linuxa i DirectX 9. Dochodzi do tego dawniej odnaleziony slajd z prezentacji ujawniający co nieco na temat samego modelu. Wsparcie dla technologii PCIe Gen4, operowanie na 32 GB pamięci HBM2 o przepustowości 1 TB/s, wyższe zegary i drastyczna poprawa energooszczędności wskazuje na jedno – rynek profesjonalny. Oznacza to tyle, że Radeon Vega 20 zasili szeregi serii Instinct będącej bezpośrednią konkurencją dla rodziny Quadro od Nvidii.

A co z konsumentami? Jedyną sensowną odpowiedź znajdziecie w tym wpisie o kartach Radeon RX 600 będącym projektem „Zen” dla GPU.

Źródło: wccftech