Reklama

AMD Radeon Pro Vega 20 ukazuje się światu

Pierwsze profesjonalne GPU w 7nm

Radeon Pro Vega 20

Kilka dni temu informowałem Was o karcie Radeon Pro V340, którą początkowo uznawano właśnie za pierwszy model wyposażony w GPU wykonane w technologii 7nm, ale informacje od AMD zaledwie dzień po przecieku zdementowały tę tezę. Na szczęście nie musieliśmy długo czekać na pojawienie się 7nm chipów – przedstawiam Wam kartę AMD Radeon Pro Vega 20.

Tradycyjnie uprzedzam, że są to jedynie przecieki, w których znajduje się sporo prawdy, ale również ziarno niepewności. To z pewnością dotyczy kwestii wydajnościowych (ze względu na wczesną wersję sterowników i optymalizacji całego układu), ale reszta nieczęsto ulega zmianie. Radeon Pro Vega 20 został wprawdzie zapowiedziany na rynek profesjonalny jakiś czas temu, ale szczegółów o nim AMD nam poskąpiło. Wiemy jedynie tyle, że zastosowane tam układy (ze względu na proces 7nm) cechują się dwukrotnie okazalszą gęstością tranzystorów, dwa razy lepszą wydajnością cieplną i wyższą o 35% wydajnością w porównaniu do 10nm GPU Vega 10.

Dziś jednak dotarł do nas przeciek o AMD Radeon Pro Vega 20 pozwalający nam na rzucenie okiem na jej wydajność. Wykres testu w Ashes of the Singularity wykonanego w rozdzielczości 4K z wykorzystaniem API DirectX 12 podrzuciłem powyżej. Warto jednak przypomnieć, że jest to wydajność oferowana dopiero przez wczesne wersje sterowników. Karta ma być wyposażona we wspomniany wyżej rdzeń Vega 20 wykonany w 7nm procesie technologicznym. Ma oferować 4096 procesorów strumieniowych w połączeniu z 32 GB pamięci HBM2, a jej zegary mają być znacznie wyższe od tych z GPU Vega 10.

Oczywiście rynek profesjonalny ma się do nas nijak. Jednak opracowanie rdzenia graficznego w 7nm jest z pewnością pierwszym krokiem AMD na wejście na rynek konsumencki. Czy ten proces zawita w naszych komputerach w postaci obciętych „Veg” 20, czy może Navi? Tego niestety nadal nie wiemy.

Źródło: Wccftech