WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

AMD Radeon VII zawalczy z RTX 2080, ale mam co do tego mieszane uczucia

A jednak plotki sprzed wielu tygodni się sprawdziły i AMD rzeczywiście przygotowało kolejną “konsumencką Vege” wykonaną w 7nm procesie. Wygląda na to, że Radeon VII zawalczy z RTX 2080… ale mam co do tego naprawdę mieszane uczucia.

Zacznijmy może od tego, że karta AMD Radeon VII jest czymś… dziwnym. Nie jest to swoisty następca Radeona RX Vega 64, ani RX Vega 56, więc trudno mówić tutaj o odgrzewanym przez przejście na 7nm proces technologiczny kotlecie. Ten model możemy uznać za coś zupełnie nowego na konsumenckim rynku, bo bazuje na drugiej generacji architektury Vega, co jednak nie prezentuje się fenomenalnie, jak na pierwsze na świecie konsumenckie GPU w 7nm. Na pokładzie tego rdzenia znalazło się 60 bloków CU (Compute Units), które przekładają się na 3840 procesorów strumieniowych i wręcz niewytłumaczalną ilość 16 GB pamięci HBM2. Cytując klasyka… “na co to komu?”, bo z pewnością na nic graczom bawiącym się nawet w 4K. Maksymalne taktowanie rdzenia będzie z kolei sięgało 1800 MHz, co daje około moc obliczeniową rzędu 13,8 TFLOPs w obliczeniach FP32. W kwestii pamięci mówimy o 4096-bitowej magistrali i przepustowości rzędu aż 1 TB/s. Wszystko to mają napędzić dwa złącza 8-pin, podczas gdy samo TDP sięgnie 300W.

Tradycyjnie wręcz, nie mogło zabraknąć porównań do konkurencji. AMD stwierdziło, że Radeon VII (pamiętacie znak towarowy, który sugerował nam, że chodzi o kartę Vega II?) będzie godnym rywalem dla GeForce RTX 2080. Podrzuciło więc porównanie w maksymalnych ustawieniach i rozdzielczości 4K w Battlefield V, Far Cry 5 i Strange Brigade, w których to Radeon pokonał GeForce. Sami jednak zapewne wiecie, że podobnym testom po prostu nie można bezgranicznie ufać. Jeśli jednak okaże się to prawdą, to cena 699$ w porównaniu do 799$ w przypadku GeForce RTX 2080 zadziała na korzyść karty Czerwonych. O ile jej dostępność nie spadnie na łeb i szyje, jak poprzednio. Okaże się to już 7 lutego, czyli w dniu rynkowej premiery. Osobiście mam jednak wrażenie, że AMD po prostu musiało przepchnąć tę kartę w oczekiwaniu na modele bazujące na architekturze Navi.

Czytaj też: ROG MATRIX GeForce RTX 2080 Ti ze zintegrowanym chłodzeniem wodnym

Źródło: Videocardz