Reklama

AMD Ryzen Threadripper 2990X prezentuje swoją wydajność

I oczywiście specyfikacje

Wygląda na to, że Ryzen Threadripper 2990X nie tylko zmieni przebieg „gry o rdzenie„, ale również schemat nazewnictwa AMD. Co tu dużo mówić – 32 rdzenie, 3,4 GHz i wydajność przebijająca wszystkie obecne procesory HEDT.

Tradycyjnie informacje na ten temat docierają do nas nie od producentów, a ze zwyczajnych przecieków. Tym razem jest to „krzaczasty” serwis HKEPC, który udostępnił garść screenshotów informujących nas o istnej potędze Ryzen Threadripper 2990X. Na początek screenshot z programu CPU-Z. Ten pokazuje, że procesor może pochwalić się 32 rdzeniami i 64 wątkami o taktowaniu bazowym 3,4 GHz. Jego pamięć podręczna L3 wynosi 64 MB, a maksymalne TDP 250 W.

Zaowocowało to okrągłym wynikiem 6243 punktów w wielowątkowym teście Cinebench przy taktowaniu 4 GHz. Osiąganym zapewne automatycznie, dzięki zastosowanym przez AMD technologią pokroju XFR. Poziom 4,5 GHz w połączeniu z wymaganym napięciem powodował niestety throttling, któremu nie przeciwdziałało nawet chłodzenie wodne Corsair H150i Pro AIO. Górnym więc poziomem okazało się 4,12 GHz z wynikiem 6399 punktów.

To sporo. I to bardzo. Zwłaszcza jeśli porównamy ten wynik do osiągnięcia Intela opiewającego na liczbę 7334 punktów. Wspomagała to jednak… przemysłowa chłodziarka. Tak czy inaczej, nadchodząca seria Threadripper będzie składać się na pewno z dwóch układów. Mowa o 24-rdzeniowym Ryzen Threadripper 2970X i bohaterze tego wpisu, czyli 32-rdzeniowym Ryzen Threadripper 2990X. To całkiem jednak prawdopodobne, że AMD zmieniając nazewnictwo planuje wydać więcej uszczuplonych o kolejny zestaw rdzeni układów. Cena i dokładna data premiery pozostają nieznane.

Źródło: TechPowerUp