WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

AMD Vega 20 z konfiguracją mutliGPU przez PCIe 4.0

Wygląda na to, że AMD swoimi kartami graficznymi Vega 20 wykonanych w 7nm procesie rzuci rękawice połączeniu NVLink od Nvidii. W sterownikach Linuxa pojawił się bowiem wpis o tym, że wykorzysta połączenie XGMI (oparte na PCIe 4.0) w konfiguracjach multiGPU.

Oczywiście nadal mówimy tutaj wyłącznie o rynku profesjonalnym, ponieważ na temat tego konsumenckiego nadal nie mamy zbyt wielu informacji. Jednak jak to zazwyczaj bywa – rynek gamingowy prędzej czy później zaczerpnie, choć odrobinę z tego serwerowego, do którego karty AMD Vega 20 są przecież przeznaczone. Widać to zwłaszcza po ujawnionym dziś złączu, które będzie służyć do połączenia kilku (a może jedynie 2?) kart graficznych.

Mowa o rozwiązaniu XGMI, które jest oparte na liniach PCIe 4.0. Te zapewniają dwukrotnie większą przepustowość (64 GB/s) oraz szybkość (16 GT/s) względem PCIe 3.0. Niestety nadal nie wiemy, jak będzie prezentować się w porównaniu do NVLink, które na modelu Tesla V100 wyciska prędkość 300 GB/s, a na Quadro GV100 – 200 GB/s. Zapowiada się jednak, że karty Vega może i nie zaszaleją w grach, ale na rynku serwerowym już tak. Zwłaszcza że będą produkowane nie w 12nm (jak rdzenie Turing), ale 7nm. Właśnie tak – pierwsze 7nm GPU desktopowe wyda nie Nvidia, a AMD!

Źródło: Wccftech
Zdjęcia: Wccftech