WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

AMD zaprezentowało najszybszy procesor EPYC

Wprawdzie AMD zaprezentował niedawno możliwości, jakie przyniesie ze sobą druga generacja serii EPYC, korzystająca z 7 nm procesu technologicznego i architektury Zen 2, ale do czasu ich premiery (1 kwartał 2019 roku) jeszcze trochę zostało. Dlatego też AMD zaprezentowało najszybszy procesor EPYC pod kątem taktowania, jakim jest EPYC 7371.

W przypadku tego modelu sprawa jest prosta – niewielka liczba rdzeni (w porównaniu do swoich braci) pociągnęła za sobą wyższe taktowanie. Jednak 16 rdzeni fizycznych z 32 logicznymi i tak robi wrażenie, zwłaszcza że firmie udało się podciągnąć jego zegar bazowy do 3.1 GHz. Ten automatycznie podkręca się do 3,6 GHz na wszystkich rdzeniach i 3,8 GHz na połowie z nich. Zapewniło to EPYC 7371 miano najszybszego układu ze swojej serwerowej rodziny pierwszej generacji, ale wyłącznie pod kątem samego taktowania. Reszta prezentuje się już zwyczajnie, bo układ ma do dyspozycji 64 MB pamięci podręcznej L3, 8-kanałowy kontroler pamięci operacyjnej, oferując jednocześnie 128 linii PCIe. Jego TDP ma wynosić 155/170W

EPYC 7371 jest kierowany do tych systemów, które czerpią najwięcej nie z ilości rdzeni, a taktowania. Nie zmienia to jednak faktu, że i tak ten procesor może zawitać do płyty z dwoma gniazdami AMD 2P i w połączeniu z drugim układem zaoferować aż 64 wątki. Co jednak najciekawsze, nie widnieje on na oficjalnej liście, więc to możliwe, że jest oferowany wyłącznie określonym firmom.

Czytaj też: Kryptowaluty zaskoczyły Nvidie dwukrotnie

Źródło: Wccftech