WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Moto

Jeśli nie macie prawka, to wyłóżcie 26000 zł na elektrycznego Citroena Ami

Na ulicach Europy już w połowie tego roku pojawi się wyjątkowy, mały samochód elektryczny od Citroena, czyli zapowiedziany model Ami.

W skrócie, to supertani, nowoczesny i bezemisyjny samochodzik z myślą o mieście, którego specyfika sprawia, że za jego kółko będą mogli wsiąść ludzie bez prawa jazdy. Ami został pokazany po raz pierwszy jako koncepcja w zeszłym roku i do tej pory niewiele się w nim zmieniło.

To nadal malutki dwumiejscowy EV o długości zaledwie 3,41 metra, którego szerokość sprawia, że rozkładając ramiona będziecie w stanie przywitać się na raz z pieszymi na chodniku. Trzeba będzie jednak uważać, żeby ci nie zrobili Wam psikusa i nie przenieśli Ami na własnych barkach, jako że ten waży zaledwie 485 kilogramów.

Ami oferuje przy tym zaledwie 8-konny układ napędowy z 5,5 kWh akumulatorem, ale za to z bardzo wąskim promieniem skrętu na poziomie 7,2 metra. Dlatego właśnie nie jest nawet uznawany za samochód, co sprawia, że prawo jazdy nie będzie konieczne w jego przypadku.

Cena? Citroen zapowiedział, że Ami będzie dostępny w Europie za jedyne 6000 euro, czyli 26000 złotych. Nic jednak dziwnego, bo wewnątrz ten model jest dosyć okrojony. Zabrakło w nim ekranu informacyjno-rozrywkowego, ale znalazł się w nim mały uchwyt na smartfona. No cóż, dobre zastępstwo.