WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Android 11 obsłuży gest stukania w tył obudowy. Wygląda to jak wzorowanie się na gestach Motoroli

Podwójne stuknięcie w tył obudowy będzie mogło wywołać różne czynności w smartfonach z Androidem 11. Rozwiązanie jest bardzo proste i może być dobrze przyjęte przez użytkowników. Nie jest to jednak żadna rewolucja, bo nieco przypomina to działanie Gestów Moto, które od długiego czasu Motorola oferuje w swoich smartfonach.

Stuknij dwa razy w obudowę aby wykonać czynność

Możliwość wywołania konkretnej akcji poprzez dwukrotne stuknięcie w tył obudowy będzie jedną z nowych funkcji, które pojawią się w Androidzie 11. Za pomocą prostego gestu będzie można np. włączyć Asystenta Google, wyciszyć dzwonki, uruchomić aparat, timer, drzemkę budzika lub zwinąć belkę powiadomień.

Gest może dostać każdy smartfon

Funkcja, która na początku będzie dostępna w smartfonach Google Pixel będzie można pojawić się w praktycznie każdym urządzeniu dostępnym na rynku. Nie jest to rozwiązanie sprzętowe, które do działania wymaga instalacji specjalnych czujników z tyłu obudowy. Gest dwukrotnego stuknięcia obudowy jest wyłapywany przez żyroskop i akcelerometr, w które wyposażone są niemal wszystkie współczesne smartfony. Dlatego też będzie można go wprowadzić wyłącznie za pomocą aktualizacji oprogramowania.

Motorola może się tylko uśmiechnąć

Gesty Moto to coś, co jest stosowane i mocno promowane w smartfonach Motoroli w zasadzie od lat. Jak tylko przeczytałem o planach Google’a od razu przyszły mi do głowy. Działają w zasadzie na takich samych zasadach. Dzięki nim można np. włączyć aparat poprzez dwukrotne obrócenie nadgarstka trzymając telefon, latarkę poprzez potrząśnięcie lub wyciszyć dzwonki odwracając telefon ekranem do dołu. W sumie obecnie gestów jest już kilkanaście. Rozwiązanie Motoroli jest bardzo chwalone przez osoby, które używają ich smartfonów przez dłuższy czas.