Reklama
aplikuj.pl

Antarktyda ma mapę skarbów. Jest szczególnie cenna dla badaczy kosmosu

Warunki panujące na Antarktydzie sprawiają, że jest to świetne miejsce do szukania meteorytów. Nieco więcej problemów sprawia ich wydobywanie, choć z pewnością może w tym pomóc nowa mapa.

Do jej stworzenia posłużyła sztuczna inteligencja, która pomogła naukowcom z Delft University of Technology. Dzięki ich wysiłkom powstał instrument wskazujący na obszary, w których znalezienie meteorytów będzie szczególnie prawdopodobne. Jak do tej pory udało się między innymi ustalić, że na Antarktydzie na odkrycie czeka ponad 300 000 meteorytów.

Czytaj też: Lodowiec Thwaites może oderwać się od Antarktydy. Poziom morza podniesie się wtedy o ponad pół metra

Tego typu kosmiczne skały zachowują się tam w świetnym stanie i gromadzą się od dawna. Kiedy lodowce się przemieszczają, to meteoryty robią to wraz z nimi. Kiedy natomiast dochodzi do kolizji powodujących wypiętrzanie warstw lodu, to w takich okolicznościach obiekty te mogą zostać wyniesione na powierzchnię. Poza tym, silne antarktyczne wiatry również mogą sprawiać, iż meteoryty trafiają na widok.

Antarktyda stanowi świetne miejsce do poszukiwania meteorytów

Niestety, są one na tyle małe, że nie da się ich wykryć z przestrzeni kosmicznej. Pomocne okazują się w tym przypadku pomiary satelitarne obejmujące szereg czynników takich jak temperatura, prędkość przepływu lodu, nachylenie powierzchni czy sposób odbijania sygnałów radarowych przez lód. Połączenie wszystkich elementów układanki i „nakarmienie” taką mieszanką urządzeń opartych na uczeniu maszynowym umożliwia przewidywanie lokalizacji meteorytów.

Czytaj też: Dopasowują marsjańskie meteoryty niczym puzzle. Naukowcy dowiedzieli się, z których kraterów pochodzą próbki

O tym, jakie są efekty działań zespołu badawczego możecie przekonać się na własnej skórze. Wystarczy wejść pod ten adres, gdzie znajduje się interaktywna mapa skarbów. Analiza tego typu znalezisk powinna pomóc w poznawaniu historii nie tylko naszej planety, ale również całego Układu Słonecznego.