WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Aparat słuchowy podłączony do kamery „pomyśli”, aby pomóc użytkownikom

Próbując usłyszeć, co mówi inna osoba, użytkownicy aparatów słuchowych są często zniechęcani głośnymi dźwiękami w tle. Naukowcy z chińskiego Xi’an Jiaotong-Liverpool University pracują nad rozwiązaniem w postaci „inteligentnego” aparatu połączonego z kamerą. 

Obecnie dostępne aparaty słuchowe często wykorzystują algorytmy eliminujące szumy w celu odfiltrowania niechcianych dźwięków. Zaprojektowany „kognitywny aparat słuchowy” posuwa się dalej w tej kwestii. Opracowany przez zespół pod przewodnictwem dr Andrew Abela, używa zestawu z kamerą, aby znacznie skuteczniej odfiltrować problematyczny hałas. Obrazując usta osoby mówiącej, taki system mógłby przewidzieć dźwięki, które dana osoba ma zamiar z siebie wydać. Następnie  urządzenie mogłoby zareagować, zwiększając związane z nimi częstotliwości, jednocześnie obniżając głośność innych.

W tym celu zespół badaczy stworzył algorytm, który może śledzić ruchy ust danej osoby. Obecnie takie rozwiązanie działa na wielu różnych osobach i wymaga minimalnej mocy obliczeniowej. System ten mógłby być nawet użyty do czytania z ruchu warg, odfiltrowując hałas w tle na podstawie rzeczywistych słów, które dana osoba mówi. Dodatkowo, technologia może być w stanie wizualnie rozpoznać różne środowiska i zastosować filtry szumów specjalnie dostosowane do takich miejsc.

[Źródło: newatlas.com; grafika: Xi’an Jiaotong-Liverpool University]

Czytaj też: Naukowcy umieścili SI wewnątrz obiektywu aparatu