Reklama
aplikuj.pl

Aplikacja Kwarantanna domowa już dostępna. To ogromne ułatwienie

Kwarantanna domowa

Aplikacja Kwarantanna domowa przygotowana przez Ministerstwo Cyfryzacji znacznie uprości kontrolę tego, czy Polacy przestrzegają zasady obowiązkowej kwarantanny. Zamiast wizyty policjantów wystarczy robić sobie selfie.

Domową kwarantanną jest objętych coraz więcej osób

W Polsce wiele osób jest objętych przymusową kwarantanną. Szczególnie te, które wracają zza granicy. Ich obowiązkiem jest 14-dniowy pobyt w domowej izolacji. Z przestrzeganiem nakazu bywa różnie. Za złamanie kwarantanny grozi mandat do 5000 zł. Ale jak wiemy skutki w postaci zarażenia osób postronnych mogą być znacznie większe.

Zobacz też: Koronawirus może również zagrażać dzieciom. Choć w znacznie mniejszym stopniu

Do tej pory machano do policjantów z okna

Przestrzegania kwarantanny pilnują policjanci na podstawie deklaracji wypełnionych np. na lotniskach. Należy w niej wskazać kontaktowy numer telefonu oraz miejsce przebywania. Nie dalej jak dwa dni temu widziałem fragment programu informacyjnego, w którym była pokazana krótka relacja ze sprawdzania przestrzegania kwarantanny. Policjanci podchodzą pod blok, dzwonią do osoby przebywającej na kwarantannie, a ta pojawia się w oknie i macha do patrolu. To bardzo prosta metoda weryfikacji, ale też bardzo czasochłonna i męcząca dla funkcjonariuszy.

Teraz wystarczy selfie

Aplikację Kwarantanna domowa można pobrać na dowolne urządzenie z Androidem i iOS. W trakcie rejestracji należy podać dane takie same jak w formularzu, np. na wspomnianym lotnisku. Następnie następuje aktywacja, która czasami może potrwać do 2-3 godzin.

Działanie aplikacji jest niezwykle proste. O losowej porze dostajemy SMS-a z opisem zadania. Zawsze tego samego – zrób sobie selfie. Oczywiście w domu oraz oznaczoną geolokalizacją. Dzięki temu wiadomo, czy faktycznie przebywamy w domu, a algorytm dodatkowo sprawdzi, czy na zdjęciu faktycznie jesteśmy my, a nie podstawiony sąsiad. Na zrobienie selfie mamy 20 minut. Następnie pojawia się przypomnienie, a jego zignorowanie skutkuje wizytą Policji.

Zobacz też: Czy szczepionka na koronawirusa na pewno nas ochroni?

Z aplikacji mogą korzystać tylko osoby objęte przymusową kwarantanną, bo tylko z ich dane znajdują się w systemie weryfikującym.

Co ważne, w trakcie instalacji lub uruchomienia aplikacji może pojawić się na ekranie komunikat o konieczności nadania uprawnień, np. do lokalizacji. Należy wyrazić na to zgodę, w przeciwnym razie aplikacja nie będzie działać prawidłowo. Uprawnienia później można dodać ręcznie, ale często prościej jest odinstalować i ponownie pobrać aplikację.

Pobierz aplikację Kwarantanna domowa na urządzenie z Androidem

Pobierz aplikację Kwarantanna domowa na urządzenie z iOS