Reklama
aplikuj.pl

Ta aplikacja mobilna zamienia smartfon w elektroniczny stetoskop

Aplikacja Echoes

Specjalna aplikacja zaprojektowana do przekształcania smartfonów w elektroniczne stetoskopy może rejestrować wiarygodne odgłosy bicia serca o wysokiej jakości. Nagrania bicia serca użytkowników w całej populacji, lekarze mogą następnie wykorzystać do zdalnego monitorowania ewentualnych problemów i chorób serca.

Gdy myślimy o słuchaniu czyjegoś serca, wyobrażamy sobie lekarza przykładającego stetoskop do klatki piersiowej pacjenta. Czy nie moglibyśmy używać zamiast nich zwykłych mikrofonów w smartfonach?

Aplikacja o nazwie Echoes została zaprojektowana do pełnienia roli tradycyjnego stetoskopu. Użytkownicy po prostu umieszczają mikrofon telefonu bezpośrednio na skórze w cichym otoczeniu, a suwak na ekranie umożliwia dostosowanie czułości mikrofonu, aby uchwycić bicie serca.

Echoes została uruchomiona w maju ubiegłego roku i od tego czasu zgromadziła ponad 100 tys. zapisów. Są one dodawane do bazy danych dla naukowców z King’s College London i Uniwersytetu Maastricht w Holandii w celu analizy jakości dźwięku i próby wykrycia klinicznych markerów zdarzeń sercowych.

Chociaż zespół odkrył, że współczynnik dobrych nagrań zmniejszał się wraz z wiekiem użytkownika, ich płeć, BMI lub sprzęt telefoniczny nie wpływały na jakość nagrań

W niedawno opublikowanych badaniach naukowcy ocenili ponad 7500 nagrań wraz z danymi dotyczącymi płci, wieku, wskaźnika masy ciała (BMI) użytkowników i posiadanego sprzętu telefonicznego. Badanie zostało opublikowane w dzienniku naukowym European Heart Journal – Digital Health.

Czytaj też: Wyjątkowa zdolność psów. Wyczują po Waszym zapachu więcej niż myślicie

Badania te dowodzą, że technologie mobilne są realnym sposobem rejestrowania dźwięków serca i że w przyszłości pacjenci kardiologiczni oraz lekarze będą mogli korzystać z nagrań domowych w celu sprawdzenia istnienia lub progresji chorób serca – powiedział nadzorujący badania profesor Pablo Lamata.

Aplikacja Echoes jest dostępna do pobrania wyłącznie dla smartfonów z systemem iOS ze sklepu App Store.