WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Śledzili CIA oraz wojsko przez piwną aplikację na smartfona

Wielki Brat patrzy, telefony to zło, a aplikacje społecznościowe stanowią klucz do naruszenia prywatności? Po tej akcji niektórzy mogą tak sądzić.

Wszystko za sprawą aplikacji Untappd na telefon, dzięki której użytkownicy mogą udostępniać innym swoją lokację, kiedy akurat piją sobie piwo na mieście. Tę właśnie aplikację badacze bezpieczeństwa wykorzystali, aby śledzić personel wojskowy i wywiadowczy. Nawet w ściśle tajnym obiekcie CIA.

Naukowcy sprzymierzyli się z grupą Bellingcat i odkryli użytkowników tej aplikacji w miejscach tak różnorodnych, jak Pentagon, Niemcy i Grenlandia. Odkryli także udostępnione zdjęcia, które obejmowały ujęcia rządowych dokumentów tożsamości, dokumentów i sprzętu wojskowego. Na podstawie tych danych można zrekonstruować nie tylko kwestie podróży urzędników, ale też nawyki pod kątem pracy personelu, a nawet dokładne lokacje.

śledzenie poprzez aplikacje, śledzenie aplikacją, aplikacja Untappd, Untappd śledzenie

Zdaniem specjalistów, użytkownicy tej szalenie popularnej w USA i Europie aplikacji czasami dzielą się zbyt dużą ilością informacji, a ona sama wie na ich temat zbyt wiele (via Popular Mechanics).

Zajmujący się sprawą badacz Foeke Postma udokumentował, w jaki sposób był w stanie zebrać dane z Untappd. Korzystając z informacji zebranych przez aplikację, Postma był w stanie śledzić ruchy użytkowników personelu wojskowego i wywiadowczego, zwykle poprzez wizyty w barach lub browarach w pobliżu miejsc pracy.

Czytaj też: Delfin odszukał niegdyś wyjątkową torpedę w głębinach

W jednym przypadku był w stanie śledzić osobę pracującą dla wywiadu USA aż do Camp Peary w stanie Wirginia. To obiekt CIA wykorzystywany do szkolenia w terenie. Osoba ta udostępniła zdjęcie piwa, które Postma mogła geolokalizować w konkretnym budynku w Camp Peary, wskazując dokładną lokalizację. Inne osoby udostępniły zdjęcia piw, które zawierały w tle zdjęcia rządowych kart identyfikacyjnych, numery na kartach debetowych i dokumenty rządowe.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News