Aplikacja na smartfona, która współpracuje z Google Glass, może rzeczywiście pomagać dzieciom z autyzmem w budowaniu ich umiejętności społecznych. Przynajmniej tak sugeruje pewne badanie kliniczne.
Autyzm to zaburzenie rozwojowe, które dotyka jedno na 59 dzieci w USA. Różni się ono pod względem ciężkości – jedne dzieci mają łagodne problemy z komunikacją a inne mogą mieć nawet obsesyjne zachowania. W leczeniu pomaga terapia behawioralna, ale okazuje się, że może także pomóc aplikacja na smartfona.
Czytaj też: Bezdech senny związany jest z Alzheimerem
W badaniu śledzono 71 dzieci z autyzmem, które były w trakcie leczenia tradycyjną terapią. Zostały one losowo przydzielone do dodania terapii cyfrowej albo jej braku. Aplikacja łączy się z Google Glass. Rejestruje ona pole widzenia użytkownika i daje mu informacje wizualne i dźwiękowe. Ma to na celu zachęcanie dzieci do rozpoznawania mimiki twarzy. Aplikacja dostarcza więc informacji o tym jak należy interpretować daną ekspresję twarzy. Appka posiada także gry skupionej na tej części interakcji społecznych.
Po sześciu tygodniach korzystania z aplikacji dzieci wykazywały lepsze radzenie sobie w codziennych interakcjach społecznych. Zostało to określone na podstawie standardowego kwestionariusza. Ich wyniki wzrosły o prawie 5 punktów w porównaniu z grupą kontrolną. Poprawa jest na tyle istotna, że jest warta uwagi. Oczywiście potrzeba dalszych badań i udoskonalania aplikacji aby była ona jeszcze lepsza, ale jest nadzieja na zwiększenie komfortu życia osób chorych na autyzm.
Czytaj też: WHO chce stworzyć globalny rejestr badań nad edycją genów
Źródło: Medicalxpress