WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Arabia Saudyjska tworzy ekologiczne centrum technologiczne

Arabia Saudyjska jest w trakcie opracowywania centrum energii wykorzystującego ekologiczne technologie. King Salman Energy Park zajmie się na badaniami, produkcją, rafinacją, petrochemią, energią konwencjonalną oraz produkcją i uzdatnianiem wody.

Nowy projekt ma na celu ożywienie krajowego sektora energetycznego. Jego koordynatorem jest Saudi Aramco będąca jedną z największych firm na świecie pod względem przychodów. Według OPEC, są oni drugim pod względem wielkości posiadaczem ropy naftowej na świecie z ponad 270 mld baryłek.

Przewiduje się, że długoterminowe korzyści ekonomiczne projektu przyczynią się do powstania 350 nowych obiektów przemysłowych i usługowych oraz doprowadzą do powstania wielu nowych miejsc pracy. Projekt jest częścią Vision 2030, inicjatywy promowanej przez rząd Arabii Saudyjskiej. Kluczowe znaczenie ma system poszukiwania innych źródeł energii niż ropa naftowa. Obejmuje to inwestowanie w technologie alternatywne („zielone”). W ramach programu uwzględniono także plany rozwoju sektora usług publicznych w kraju, takich jak zdrowie, edukacja, infrastruktura, rekreacja czy turystyka.

Miasto energetyczne o powierzchni 50 kilometrów kwadratowych zostanie zbudowane między Dammam i Al-Hasa, które są w centrum biznesu energetycznego w Arabii Saudyjskiej. Obszar ten jest również przepełniony potencjalną siłą roboczą i sąsiaduje z siecią autostrad i kolei. Ta lokalizacja powinna sprawić, że Dammam stanie się trzecim trzecim ważnym miastem przemysłowym w kraju.

Szacowana data zakończenia projektu to rok 2035. W tym czasie ma nadzieję, że Spark utworzy około 100 000 bezpośrednich i pośrednich miejsc pracy.

[Źródło: digitaljournal.com; grafika: AFP]

Czytaj też: Chiny poddają rygorystycznym badaniom instalacje energii odnawialnej