Reklama
aplikuj.pl

Intel Arc Alchemist w procesorach Meteor Lake. Znamy szczegóły

zdjęcia Intel Core 14. generacji, Mobilny Meteor Lake

Procesory Intel Meteor Lake, które mają zadebiutować w 2023 roku jako Core 14. generacji, wprowadzą do oferty producenta pierwsze CPU typu MCM. Te układy będą wielomatrycowe i zapewnią iGPU na bazie architektury Xe-HPG (Arc Alchemist), a tak się składa, że otrzymały właśnie nowe wsparcie w ramach IGC (Intel Graphics Compiler).

Arc Alchemist w procesorach Meteor Lake

Najnowsza aktualizacja IGC dla procesorów Intel Meteor Lake została zrealizowana przez niejakiego Pete’a Chou i zapewnia przede wszystkim umożliwienie obsługi procesorów Meteor Lake 14. generacji i zintegrowanych z nimi układów graficznych. Te iGPU będą bazować na możliwościach obecnej architektury GPU, która powoli wtacza się na rynek mobilnych i desktopowych kart graficznych.

Xe_MTL – tak określa się ten konkretny procesor graficzny tGPU (Tiled-GPU) w procesorach Meteor Lake. W ogólnym rozrachunku ta informacja nie byłaby na tyle ciekawa, aby w ogóle o nie wspominać, bo wiedzieliśmy o tym, jakie podstawy połączy seria Core 14. generacji, ale dzięki niej poznaliśmy nowe szczegóły.

Czytaj też: Zdjęcia Google dostaną nowy interfejs użytkownika

Według nich iGPU w Intel Meteor Lake nie posiadają instrukcji DPAS i nie posiadają jednostek XMX, co oznacza brak dostępu do jednostek wspomagających obliczanie macierzy, czyli przyspieszania obliczeń SI. Pewne jest też częściowe wsparcie dla obliczeń podwójnej precyzji, co oznacza powrót do nich po trzech generacjach Core.