Archeolodzy odkryli tajemnicze kamienie wyrzeźbione 4000 lat temu

Archeolodzy odkryli dziewięć tajemniczych obiektów wyrzeźbionych w kamieniu, rozsianych wokół starożytnego paleniska na archipelagu Orkadów znajdującego się u wybrzeży Szkocji. Kamienie prawdopodobnie pochodzą sprzed 4000 lat i przypominają ludzkie postacie, z dużymi ciałami, wyraźnie zarysowanymi szyjami i głowami.

Kamienie, o wysokości wynoszącej ok. pół metra, znaleziono wewnątrz struktury złożonej z trzech obiektów – dwóch palenisk i pierścienia dziur wypełnionych kamieniami. Archeolodzy odkryli struktury na osiedlu Finstown, badając obszar przeznaczony do zabudowy. Wewnątrz jednego z palenisk znaleziono kamienną konstrukcję, którą naukowcy nazwali “Finstown Fella”. Później odkryli osiem innych kamiennych figur w tym samym palenisku.

Nie jest jasne, jakie było przeznaczenie budynku, ale przedmioty wyrzeźbione w kamieniu były na tyle ważne, że zostały włączone w strukturę jednego z palenisk i fundament jednego z kamieni. Nie jest też jasne, czy kamienne figury, które prawdopodobnie pochodzą z 2000 r. p.n.e. Zostały celowo wykonane tak, aby przypominały człowieka, czy też zostały tak ukształtowane, aby służyć innemu celowi. Wyrzeźbiono je na kształt głowy, ramion i ciała za pomocą techniki, która polega na wybijaniu kamienia za pomocą ostrego narzędzia.

Niektóre obiekty przypominają ludzkie ciała, inne są płaskie i wyglądają bardziej jak obciążniki. Być może mocowano do nich liny, które podtrzymywały budynek. Zespół odkrył również ślady, które oznaczają, że starożytni ludzie pracowali na tym terenie 4000 lat temu. W pobliskim wykopie znaleziono długie, krzyżujące się znaki, stworzone za sprawą jakiejś formy pługa lub innego narzędzia.