WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ

Archeolodzy natrafili na dziwne urny na terenie Laosu

Archeolodzy natrafili na dziwne urny na terenie Laosu

Podobnie jak dzisiaj, ludzie, którzy żyli setki lat temu, mieli rytuały i tradycje związane ze śmiercią. Metody pochówku lub hołdu dla zmarłych często różnią się w zależności od kultury. W ostatnim czasie archeolodzy dowiedzieli się więcej o jednym z bardziej tajemniczych starożytnych zwyczajów pochodzących z dzisiejszego Laosu. 

Naukowcy z Australijskiego Uniwersytetu Narodowego niedawno odkryli kilkanaście nowych lokalizacji w Laosie, gdzie znajdują się dziesiątki tajemniczych słoików powiązanych z nieznanych rytuałem. Zespół udokumentował istnienie ponad stu tak zwanych „słoików umarłych”, ale odkrycie przyniosło więcej pytań niż odpowiedzi. Wcześniejsze badania sugerowały, że słoiki były używane w kontekście śmierci, choć nadal nie wiadomo, jaką rolę odgrywały w pochówku.

Czytaj też: Pomysł na pogrzeb: Za 9 950 dolarów rozrzucą Twoje prochy na Księżycu

Zdaniem badaczy słoiki zostały skonstruowane z dużych pojedynczych skał, a następnie przeniesione do różnych odległych miejsc w lesie, gdzie zostały znalezione po setkach lat. Obok urn, w pobliżu tych samych miejsc znaleziono także rzeźbione dyski przedstawiające różne obrazy. Prawdopodobnie są to znaczniki pogrzebowe. Ozdobne boki kamiennych dysków były układane w stronę ziemi, co dodatkowo dodaje tajemniczości całemu przedsięwzięciu.

Wyjaśnienie tego, co działo się w tych miejscach, będzie trudne, ale dzięki odkryciu większej ilości artefaktów, archeolodzy będą w stanie odtworzyć dawno zapomniany rytuał.

[Źródło: bgr.com]

Czytaj też: Kim było 15 brutalnie zamordowanych 5000 lat temu osób?