Reklama

Architektura Zen 4 oraz RDNA 3. Co szykuje AMD?

Architektura Zen 4 oraz RDNA 3, Zen 4, RDNA 3, AMD Zen 4

AMD w dwóch wywiadach ujawniło swoje plany na przyszłość. Wśród nich najważniejsza jest oczywiście architektura Zen 4 oraz RDNA 3, czyli podstawy dla przyszłych procesorów i kart graficznych.

Architektura Zen 4 oraz RDNA 3 AMD

W listopadzie 2020 roku poznaliśmy po raz pierwszy szczegóły na temat architektury Zen 3, napędzającej procesory Ryzen oraz RDNA 3, odpowiadającą za karty graficzne. Dziś dowiedzieliśmy się o kolejnych krokach, jakie firma podejmuje, aby pozostać konkurencyjną i poszerzyć portfolio swoich produktów (via TechPowerUp).

Czytaj też: MSI wprowadza Resizable-BAR na starsze płyty
Czytaj też: Nowy Asus ZenBook Duo oraz przystępny cenowo TUF Dash F15
Czytaj też: Roboty iRobot Roomba i3 trafiają na polski rynek

Na ten temat powiedziała co nieco CEO AMD, dr Lisa Su w wywiadzie AnandTech i Rick Bergman, wiceprezes AMD podczas rozmowy z The Street. Na podstawie tych informacji wiemy, że architektura Zen 4 będzie dla AMD okazją do migracji na nową platformę AM5, razem z wprowadzeniem wsparcia dla DDR5 oraz USB 4.0.

Głównym celem Zen 4 będzie ustanowienie niezwykłego poziomu konkurencyjności oraz wprowadzenie wielu ulepszeń IPC, czyli instrukcji, jakie procesor może wykonać „na cykl”. Podobnie jak Zen 3 wykorzystał wiele małych ulepszeń w strukturach pamięci podręcznej, przewidywaniu gałęzi i potokach, Zen 4 dąży do tego samego. Są też szanse na większą liczbę rdzeni za sprawą 5 nm procesu produkcyjnego. Więcej dowiemy się pod koniec 2021 roku.

Czytaj też: NVIDIA Resizable-BAR, czyli odpowiedz na SAM AMD
Czytaj też: Asus prezentuje monitor ROG Swift PG279QM
Czytaj też:
MSI wypuszcza karty RTX 3000 SeaHawk X

W kwestii architektury RDNA 3 dla nowych Radeonów firma planuje zapewnić możliwie najwyższą wydajność „na wat”. W tej przygodzie to właśnie energetyczna wydajność będzie najważniejsza dla AMD.