Reklama
aplikuj.pl

Test wentylatora Arctic BioniX P120 A-RGB

test Arctic BioniX P120 A-RGB, recenzja Arctic BioniX P120 A-RGB, opinia Arctic BioniX P120 A-RGB

Arctic BioniX P120 A-RGB to pierwsze śmigło z podświetleniem w ofercie tego producenta. Czy jednak jest ono warte naszej rekomendacji?

Wygląd i specyfikacja Arctic BioniX P120 A-RGB

Wentylator otrzymałem w schludnym pudełku. Wraz z nim w środku znajdują się różne kable. Śmigło ma wyjątkową konstrukcję, bowiem nie wychodzą z niej żadne kable. Te są doczepiane, co pozwala np. na połączenie kilku śmigieł w jeden zestaw zasilany z jednego złącza 4 pin i sterowany jednym złączem ARGB. Jest to świetne rozwiązanie, które ułatwi zarządzanie okablowaniem. Gwarancja tym razem wynosi 2 lata.

Arctic BioniX P120 A-RGB świetnie wygląda. Jest on cały czarny i ma podświetlaną ramkę ARGB. Robi to znakomity efekt i zdecydowanie może się podobać. Także sama jakość wykonania jest z wyższej półki. Producent nie zapomniał o dobrej jakości materiałach, w tym o wyciszających gumkach na bokach.

Czytaj też: Test chłodzenia Krux HydroPump ARGB 240
Czytaj też: Test chłodzenia NZXT Kraken X53 RGB
Czytaj też: Test chłodzenia Arctic Freezer i13 X

Wentylator pracuje z prędkością do 2300 RPM> Maksymalny przepływ powietrza to 48 CFM, ciśnienie 2,1 mmH2O, a głośność 0,45 Sone. Śmigło oparte jest o łożysko FDB. Zasilany jest on ze złącza 4 pin, które ma długość 400 mm. Warto też zwrócić uwagę na wymiary Arctic BioniX P120 A-RGB – wynoszą one 120 x 120 x 30 mm, czyli wentylator jest o 5 mm grubszy od standardowych. Jego waga to 209 g.

Metodologia testów

  1. W testach użyłem anemometru Voltcraft PL-130AN oraz decybelomierza Voltcraft SL-100.
  2. Wentylator umieściłem w specjalnej tubie o długości 250 mm i średnicy 75 mm. Na drugim końcu tuby został zainstalowałem anemometr. Wyniki odczytałem po ustabilizowaniu się przepływu.
  3. Testy głośności odbył się z odległości 200 mm, przy tle 33 dBA.

Testy Arctic BioniX P120 A-RGB

Wentylator wypadł fantastycznie w testach. Na maksymalnych obrotach jest on dosyć głośny, ale nie jest tak źle w porównaniu do konkurencji oraz jest to najwydajniejsze śmigło w naszym zestawieniu. Na 1200 RPM jest już prawie idealna cisza, a przy tym przepływ powietrza to czołówka wśród konkurencji skręconej na te obroty. Na 900 RPM jest już idealna cisza, a przepływ powietrza nadal pozostaje na bardzo dobrym poziomie.

Podsumowanie testu

Arctic BioniX P120 A-RGB kosztuje ok. 100 zł. Moim zdaniem jest to konstrukcja warta każdej złotówki. Wentylator świetnie wygląda oraz jest znakomicie wykonany. ogromnym plusem jest nietypowy montaż złączy, które pozwalają na łatwe połączenie kilku wentylatorów w jeden „organizm”.

W testach śmigło wypadło fantastycznie. Na maksymalnych obrotach jest to najwydajniejszy wentylator w zestawieniu, na mniejszych również wypada świetnie. Co więcej sama kultura pracy jest znakomita – już na 1200 RPM praktycznie go nie usłyszycie.

Czytaj też: Test chłodzenia MSI MAG CoreLiquid 360RH
Czytaj też: Test chłodzenia Arctic Liquid Freezer II 420
Czytaj też: Test chłodzenia SilentiumPC Grandis 3

Moim zdaniem jest to jeden z najbardziej udanych wentylatorów ostatnich lat, który całkowicie skradł moje serce. Nie mogę więc go Wam nie polecić – na pewno będziecie z niego w pełni zadowoleniu.

Zdjęcia wykonałem za pomocą smartfona Oppo Reno 2.