Reklama
aplikuj.pl

Armia USA przeznaczyła 20 mln dolarów na rozwój Skydio X2D, czyli składanych dronów z SI

Skydio X2D, składanych dronów z SI, X2D

Amerykańska armia w ramach programu SSR (Short Range Reconnaissance), który ma zapewnić żołnierzom szybki sposób na przeprowadzanie rekonesansu w najbliższym otoczeniu, wybrała dzieło Skydio za najlepsze. Tak oto ta kalifornijska firma wygrała roczny kontrakt na 20 milionów dolarów i teraz musi dostarczyć swoje drony X2D w ręce żołnierzy.

Składane drony ze sztuczną inteligencją dla każdego żołnierza. Firma Skydio wygrała w programie SSR i teraz dostarczy swoje drony armii USA

Ponad 30 dostawców przedstawiło swoje propozycje armii, z czego pięciu finalistów zostało zakwalifikowanych do rygorystycznych testów, w ramach których wyłoniono najlepszą ofertę. Oprócz przedstawienia możliwości dronów X2D, firma Skydio zapewne zagrała ważną w obecnych czasach kartą przetargową, która dotyczy tego, że jej drony są „zaprojektowane, zmontowane i obsługiwane” w USA. Program SSR miał zresztą na celu właśnie uwolnienie się od zagranicznych technologii.

W praktyce dron X2D firmy Skydio jest wyposażony w podwójne kolorowe optyczne czujniki termiczne zdolne do przechwytywania filmów 4K. Posiada też system nocnego lotu w oparciu o sygnał GPS, co zapewnia mu całodobowy potencjał wykorzystywania, choć nie dłużej, niż przez 35 minut. Na tle pozwala bowiem jednorazowe ładowanie.

Czytaj też: Armia USA stawia na elektryczny napęd. Ma niespełna 3 dekady na wielkie zmiany

W praktyce X2D rozwija prędkości do 40 km/h, a dzięki funkcjom sztucznej inteligencji, jest w stanie skutecznie unikać przeszkód i wykrywać obiekty. Sam w sobie jest też lekki (1,3 kg) i można złożyć go z tradycyjnej konfiguracji quadcoptera do zajmującej jedynie połowę miejsca w plecaku kostki. Ponoć złożonego drona można przygotować do startu w mniej niż 75 sekund i wzlecieć nim na zwiad, korzystając z kontrolera o zasięgu 6 km i z ekranem 720p do poglądu wizji drona w czasie rzeczywistym.