Reklama
aplikuj.pl

Artylerie dla Ukrainy. Zachodnie kraje zapowiedziały kolejne dostawy

Artylerie dla Ukrainy

W ciągu ostatnich dni dowiedzieliśmy się, że kraje wspierające Ukrainę wzmocnią obrońców jedną z najbardziej kluczowych broni każdego nowoczesnego konfliktu, co będzie bardzo przydatne w związku z nową ofensywą Rosji na wschodzie kraju. Co więc dokładnie obejmą artylerie dla Ukrainy?

Nowe artylerie dla Ukrainy znacznie wzmocnią możliwości obrońców

Artylerie są tym rodzajem broni, które pozwalają prowadzić ostrzał wrogich pozycji oraz oddziałów z bezpiecznej odległości rzędu kilkudziesięciu kilometrów. Im więcej jest jej w rękach Ukrainy, tym lepiej, bo jedyne co wystarczy oddziałom artyleryjskim, to pozycja wrogich wojsk oznaczona np. z drona.

nowoczesne haubice Caesar dla Ukrainy,

Dowiedzieliśmy się, że USA wyśle do Ukrainy w najnowszym pakiecie wyposażenie 72 haubice 155 mm i 144000 pocisków artyleryjskich pochodzących z zapasów wojskowych USA. Nastąpiło to chwilę po tym, jak Stany Zjednoczone ogłosiły inny pakiet, obejmujący 18 haubic oraz 40000 pocisków artyleryjskich. Najnowszy pakiet pomocy w zakresie bezpieczeństwa obejmuje również 72 pojazdy taktyczne, które mogą być wykorzystane do holowania haubic.

Czytaj też: Armia USA zamówiła nową baterię THAAD od Lockheed Martina

Gdyby tego było mało, poza USA artylerie dla Ukrainy ma dostarczyć również Francja (155-mm samobieżne artylerie Caeser) oraz Holandia (PzH 2000 – Panzerhaubitze 2000). Szkolenia związane z obsługą tych drugich mają przeprowadzić Niemcy na terenie Polski lub Niemczech.