ASRock B460 Pro4 to tańszy model płyty przeznaczony dla procesorów 10. generacji Intela. Czy dobrze sprawdzi się ona we współpracy z tańszym procesorem?
Akcesoria ASRock B460 Pro4
ASRock B460 Pro4 otrzymałem ze skromną ilością dodatków. Jest zaślepka na tylne porty, dwa kable SATA, instrukcja oraz śrubki M.2. Dodatki są więc bardzo podstawowe, ale całkowicie wystarczające do tego typu konstrukcji.
Płyta wygląda całkowicie normalnie. Nie ma ona podświetlenia RGB i jest biało-czarna. Jest to zupełnie przeciętny wygląd, który jednak na pewno nie będzie źle wyglądał w obudowie z oknem. Płyta ma format ATX, więc spokojnie zmieści się w każdej obudowie.
ASRock B460 Pro4 oferuje 9 fazową sekcję zasilania z dławikami 50 A. Powinno to spokojnie wystarczyć do poradzenia sobie z procesorem np. 10400. Chłodzenie również sprawia wrażenie bardzo dobrego – nie powinno być problemów z temperaturami. Procesor zasilany jest z jednego złącza 8 pin, więc tutaj również jest stadnardowo.
Czytaj też: Test płyty głównej ASRock Z390 Taichi
Złącza ASRock B460 Pro4
Płyta oferuje cztery złącza dla pamięci RAM. Niestety ich maksymalna prędkość wynosi 2933 MHz w przypadku procesorów i9/i7 oraz 2666 MHz w przypadku i5/i3 – Intel znowu tutaj popełnił błąd i dał te ograniczenia. AMD w swoich płytach B450 tego nie ma i spokojnie można tam włożyć nawet mocniejsze pamięci. Maksymalna ilość pamięci to 128 GB.
ASRock B460 Pro4 ma dwa złącza PCI-E 3.0 x16, z czego górne jest wzmacniane. Dzięki temu wspiera ona AMD CrossFireX. Płyta ma też dwa złącza PCI-E 3.0 x1.
Obecne są dwa złącza M.2 PCI-E Gen3 x4 na dyski. Pierwsze wspiera tylko dyski 2280 a drugie 2280 i 22110. Dolne złącze ma także dołączony radiator, który pomoże w schłodzeniu dysku. Nie zabrakło też złącz M.2 WiFi – jeśli chcielibyście dodać odpowiednią kartę. Płyta dodatkowo oferuje sześć złączy SATA, które mają obsługę RAID 0, 1, 5, 10.
Kata sieciowa jest jedna – Intel I291V. Obsługuje ona prędkość do 1 GbE, więc jest tu standardowo. Karta audio to Realtek ALC1200, czyli pod tym względem nie powinno być źle – dźwięk może być nawet niezły.
Na samej płycie nie ma aż tak wielu złączy – są one raczej podstawowe. Do dyspozycji mamy więc dwa złącza RGB, dwa ARGB, jedno 4 pin na CPU, jedno 4 pin CPU/pompka, pięć 4 pin na wentylatory, jedno Thunderbolt, dwa USB 2.0 i dwa USB 3.2 Gen1. Brakuje mi tutaj choćby złącza na USB-C z obudowy. Płyta nie oferuje żadnych przycisków ani wyświetlacza POST.
Złącza I/O RASRock B460 Pro4
Na tylnym panelu znajdziecie złącze PS/2, D-Sub, HDMI, 3x USB 3.2Gen1, 1x USB 3.2 Gen1 Type-C, 2x USB 2.0, ethernet i 3x audio. I tutaj mam kilka uwag. Złącze PS/2 czy D-Sub mogłoby już zniknąć – mało kto tego używa. Szkoda za to, że nie ma DisplayPort. Także sami widzicie, że na płycie jest przerwa – spokojnie mogłyby się tam pojawić kolejne porty USB (brakuje choćby USB 3.2 Gen2). Na samej górze znajdują się też dwa wyjścia na anteny WiFI – najpewniej odpowiednia wersja płyty także trafi na rynek. Złącza I/O są więc trochę niestety ubogie.
BIOS ASRock B460 Pro4
BIOS jest znany z poprzednio testowanych przeze mnie modeli płyt głównych. Jest więc tryb Ez, a wszystkie opcje są porozkładane w różnych zakładkach. Czasami trzeba trochę więcej kliknąć, żeby dojść do nich, ale generalnie jest dobrze. Płyta oferuje łatwe zarządzania RGB czy wentylatorami. Także prosto włączycie profil XMP czy ustawicie inne opcje. ASRock B460 Pro4 oferuje też łatwe tworzenie RAID czy szybką zmianę trybu pracy wentylatorów.
Płyta nie umożliwia podkręcania procesora, a maksymalna prędkość RAM w testowanej konfiguracji to 2666 MHz. Są to ograniczenia chipsetu, które wprowadził Intel – nie wiadomo co to ma na celu. Natomiast ASRock wprowadził coś takiego jak Base Frequency Boost, który pozwala na zwiększenie taktowania procesora nawet bez dopisku K. Opcja ta zmienia tryb turbo poprzez chwilowe zwiększenie PL2 i zmienia czas Tau. Dzięki temu procesory mogą działać z większym taktowaniem.
Testy ASRock B460 Pro4
Wyniki są mniejsze niż w testowanych poprzednio płytach. Ma to związek z zastosowaniem słabszego procesora, grafiki oraz niższym ustatwieniem pamięci. Nie oznacza to jednak, że wyniki są złe.
Złącza USB i SATA działają poprawnie. Dysk NVMe zapełniony w 90% również zaprezentował niezłe wyniki. Jego temperatura w teście Atto sięgnęła 78°C, więc chłodzenie daje radę.
Procesor i5-10600K również prezentuje dobrą wydajność. W testach działał on z taktowaniem 4,5 GHz, czyli prawidłowym dla tej konstrukcji. Układ audio działa poprawnie, jak na tańszą płytę – tutaj jest dobrze. Szkoda jednak, że nie ma 5 wyjść audio, które mogłyby okazać się przydatne.
Pobór mocy w spoczynku to 52 W a pod obciążeniem Cinebench R20 201 W. Cały zestaw pobiera więc stosunkowo mało mocy, co jest plusem.
Temperatury sekcji zasilania ASRock B460 Pro4
W testach temperatury wykorzystałem moduł termowizyjny smartfonu CAT S61. Obciążenia dokonałem za pomocą programu OCCT, test Linpack, który trwał 5 minut. Spoczynek polegał na włączeniu komputera i pozostawieniu go na 5 minut bez ruszania.
Spoczynek Obciążenie
Sekcja zasilania dobrze daje radę. Nagrzewa się ona pod obciążeniem do temperatury poniżej 70°C, więc jest bardzo dobrze. Spokojnie do procesora rzędu 10600K testowana płyta wystarczy.
Podsumowanie testu ASRock B460 Pro4
Polska cena ASRock B460 Pro4 jest jeszcze nieznana – powinno być jednak stosunkowo tanio. W takim wypadku testowana płyta będzie dobrym wyborem do pewnych konfiguracji.
ASRock B460 Pro4 nie jest idealną konstrukcją. Można narzekać na małą liczbę złączy USB, brak DisplayPort, brak złącza USB-C na PCB czy ograniczenia narzucone na pamięci, których nie ma chipset B450 od AMD.
Z drugiej strony płyta spokojnie poradziła sobie z 10600K – sekcja zasilania daje radę. Także nie będziecie mieli problemów z podłączeniem większej ilości wentylatorów czy obsługą BIOSu. Również dysk NVMe będzie miał odpowiednie chłodzenie dzięki radiatorowi. Same wyniki testów też są bez zarzutów jak na testowany zestaw.
Chipsety B460 nie oferują podkręcania, ale ASRock wprowadził technologię Base Frequency Boost. Dzięki niej wszystkie procesory bez dopisku K mogą działać z wyższymi taktowaniami. Jest to ogromna zaleta testowanej konstrukcji.
ASRock B460 Pro4 to bardzo podstawowa płyta, która znakomicie sprawdzi się np. z i5-10400, który będzie mógł zostać dodatkowo prosto podkręcony. Wszystko oczywiście zależy od ceny, ale zawsze seria Pro4 była pod tym względem świetnie dopasowana. W związku z tym płycie przyznaję odznaczenie polecamy i rekomenduję ją jako podstawę do słabszych procesorów – w szczególności bez dopisku K.
Zdjęcia wykonałem za pomocą smartfona Oppo Reno 2.