Reklama
aplikuj.pl

AstraZeneca ukrywa szczepionki? Miliony dawek znalezione przez policję

pandemia

Włoska policja przeprowadziła nalot na fabrykę znajdującą się pod Rzymem. Celem było znalezienie szczepionek produkowanych przez firmę AstraZeneca, które miały być tam składowane.

Włoski dziennik La Stampa podał, że w zakładzie znaleziono 29 mln dawek preparatu. Jest to naprawdę dużo ilość szczepionek, ponieważ jak do tej pory AstraZeneca dostarczyła krajom Unii Europejskiej zaledwie 16 milionów dawek. Przypominamy, że w ostatnich tygodniach władze wspólnoty prowadziły zacięty spór z przedstawicielami tej firmy.

Czytaj też: Szczepionka AstraZeneca jednak bezpieczna. Pojawiło się nowe oświadczenie EMA

Szczepionki zostały najprawdopodobniej wyprodukowane w fabryce Halix w holenderskim mieście Leiden. Przypuszczalnie składowane we Włoszech dawki miały zostać wysłane do Wielkiej Brytanii. To nie pierwszy raz, kiedy Włosi zablokowali tego typu proceder. Wcześniej zatrzymali bowiem transport kilkuset tysięcy szczepionek, które miały trafić do Australii.

AstraZeneca toczy spór z przedstawicielami UE w związku z obniżeniem zakładanych dostaw

W środę Komisja Europejska przedstawiła nowe zasady, dzięki którym UE może zablokować eksport szczepionek do krajów, w których zapotrzebowanie na tego typu środki jest niższe. Warunkiem może być np. niższa liczba zakażeń koronawirusem w danym kraju lub większy niż w UE dostęp do szczepionek.