Reklama
aplikuj.pl

Szczepionka AstraZeneca jednak bezpieczna. Pojawiło się nowe oświadczenie EMA

pandemia

Europejska Agencja Leków stwierdziła, że szczepionka opracowana przez naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego oraz firmy AstraZeneca jest bezpieczna w użyciu. Postępowanie zostało przeprowadzone po tym, jak niektóre kraje zawiesiły używanie tego środka w obawie przed występowaniem zakrzepów krwi.

Jednocześnie komisja dodała, że nie może wykluczyć potencjalnego związku z niewielką liczbą przypadków rzadkich NOP w postaci nieprawidłowego krzepnięcia krwi, które występują po szczepieniach. Z tego powodu pojawiły się zalecenia, aby władze zajęły się informowaniem o potencjalnych skutkach ubocznych.

Czytaj też: Dlaczego niektóre kraje zawieszają szczepionkę od AstraZeneca?
Czytaj też: Szczepionka pomaga na długotrwały COVID? Obiecujące doniesienia z USA

Obawy dotyczące szczepionki pojawiły się po tym, jak raport Norweskiej Agencji Leków opisał przypadki wystąpienia zakrzepów krwi u czterech osób, które wcześniej przyjęły szczepionkę wyprodukowaną przez AstraZeneca.

Szczepionka AstraZeneca została czasowo wycofana z użytku przez część krajów UE

Firma, po przeprowadzeniu dokładnego przeglądu danych dotyczących swojego preparatu stwierdziła, że nie ma żadnych dowodów na występowanie zwiększonego ryzyka zakrzepów krwi w którejkolwiek z grup wiekowych objętych szczepieniami. Stanowisko AstraZeneca popiera również EMA oraz Światowa Organizacja Zdrowia.