Reklama
aplikuj.pl

Niemcy ograniczają użycie szczepionki od AstraZeneca. Seniorzy wykluczeni

pandemia

Niemiecka agencja zajmująca się szczepieniami w tym kraju ogłosiła, że szczepionka na koronawirusa wyprodukowana przez firmę AstraZeneca powinna być podawana wyłącznie osobom młodszym niż 65 lat.

W przeciwieństwie do dwóch innych szczepionek będących obecnie w użytku – tych od firm Pfizer oraz Moderna, środek stworzony przez AstraZeneca we współpracy z naukowcami z Uniwersytetu Oksfordzkiego opiera się na innej technologii.

Czytaj też: Szczepionki na COVID-19 – kiedy kolejne?
Czytaj też: COVIDowy język – oto kolejny objaw zakażenia koronawirusem
Czytaj też: Posłowie PiS – szczepionka na COVID-19 z abortowanych płodów

Tamte korzystają bowiem z tzw. mRNA, podczas gdy brytyjska szczepionka zawiera wektor adenowirusowy. Od kilku dni w mediach pojawiały się pogłoski, jakoby środek od AstraZeneca miał zatrważająco niską skuteczność w przypadku podawania go seniorom. I choć przedstawiciele firmy zaprzeczali takim doniesieniom, to być może coś faktycznie jest na rzeczy.

AstraZeneca najpierw ogłosiła problemy z dostawami, a teraz zmaga się z pogłoskami o nieskuteczności szczepionki

Niemiecka STIKO postanowiła wyłączyć szczepionkę z użytku w grupie 65+. Jest to kolejna negatywna wiadomość, po tym, jak kraje Unii Europejskiej muszą się zmagać z opóźnieniami w dostawach od Pfizera i Moderny. Podobny los może czekać AstraZenecę, ponieważ już teraz wiemy, iż firma nie zapewni tak wielu dawek jak zakładano.