Reklama
aplikuj.pl

AstraZeneca próbowała wysłać szczepionki do Australii. Europa zablokowała transport

Komisja Europejska skorzystała z przysługującego jej prawa i zablokowała transport szczepionek firmy AstraZeneca, które miały trafić do Australijczyków.

Pierwsze 300 tysięcy dawek wyprodukowanej w Europie szczepionki na COVID-19 trafiło do Australii w niedzielę rano. Teraz miało tam zostać wysłanych kolejnych 250 tysięcy dawek. Łącznie na Starym Kontynencie ma zostać wytworzonych 3,8 mln dawek preparatu od AstraZeneca, które ostatecznie zostaną przekazane Australijczykom.

Konflikt na linii AstraZeneca – Unia Europejska wydaje się nasilać

Tego typu działania pokazują, że konflikt na linii Unia Europejska – AstraZeneca przybiera na sile. Wspólnota jest bowiem niezadowolona z ograniczonych dostaw ze strony tego producenta, które w pierwszym kwartale 2021 roku zostały już „obcięte” o połowę.

Unia Europejska określiła wcześniej kontrolę eksportu mianem mechanizmu sprawdzającego przejrzystość. Rozporządzenie, na którym się on opiera, zakłada, iż Pfizer i AstraZeneca muszą zwrócić się do krajów, w których wyprodukowano szczepionkę, o zgodę na jej stosowanie, zanim preparaty będą mogły zostać wysłane za granicę.